PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska o wyliczeniach przy 500 plus: "Chętnie pomylę się jeszcze bardziej"

  • KDS    5 lipca 2017 - 14:42
Elżbieta Rafalska o wyliczeniach przy 500 plus: "Chętnie pomylę się jeszcze bardziej"
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (fot.mpips.gov.pl)

- Większy wzrost liczby dzieci urodzonych po wprowadzeniu ustawy jest powodem do satysfakcji i najwyższego zadowolenia, chętnie pomylę się jeszcze bardziej - w specjalnym komunikacie pisze Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W ten sposób odniosła się do opisanych w mediach pomyłkach przy wyliczeniu kosztów programu Rodzina 500 plus.
• Na stronie resortu rodziny pojawił się komunikat, w którym Elżbieta Rafalska tłumaczy, na jakich zasadach resort wyliczył liczbę dzieci uprawnionych do skorzystania z 500 plus. 

• - Skala ewentualnego niedoszacowania jest wielokrotnie niższa niż błędy w szacunkach popełnione przez poprzedni rząd przy wprowadzenia rozwiązania „złotówka za złotówkę”, a także świadczenia rodzicielskiego - pisze szefowa MRPiPS. 

• To odpowiedź na informacje "DGP" dotyczące błędów, jakie resort rodziny popełnił przy wyliczeniach 500 plus. 

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" rząd miał pomylić się w rachunkach dotyczących programu Rodzina 500 plus dwukrotnie. Po pierwsze pesymistycznie ocenił liczbę urodzin. Po drugie zdecydowanie nie docenił wypłat na pierwsze dziecko. 

Przestrzega też, że groźniejsza z punktu widzenia kosztów jest pomyłka dotycząca wypłat na podstawie kryterium dochodowego. Efekcie różnica wobec pierwotnych założeń to koszt wyższy o niemal 1,5 mld zł.

Do tych zarzutów w środę (5 lipca) odniosła się minister Rafalska. Na stronie resortu, któremu przewodzi pojawił się komunikat, w którym osobiście tłumaczy na jakich zasadach prowadzono wyliczenia. 

Rafalska przypomina, że szacując liczbę rodzin uprawnionych do świadczenia wychowawczego spełniających kryterium dochodowe na pierwsze dziecko Ministerstwo Rodziny posługiwało się jedynym wówczas dostępnym źródłem – opracowanym przez Główny Urząd Statystyczny badaniem „Budżet gospodarstw domowych za 2014 rok”.

Czytaj więcej: 500 plus w 2017 roku. Kiedy składać wnioski?

- Badanie to opierało się na danych z 2012 i – częściowo – 2013 roku, a jednocześnie uwzględniało takie tendencje, jak kilkuletni spadek urodzeń, kryzys, malejące zaufanie społeczne czy rosnąca migracja. Co warte podkreślenia, badanie to było przeprowadzone zgodnie z metodą reprezentacyjną, która nie daje bardzo precyzyjnych danych pozwalających na bardziej szczegółowe określenie dochodów rodzin uprawnionych do świadczenia wychowawczego - pisze w komunikacie. 

Tymczasem, już podczas działania 500 plus, resort zauważył, że zdarzają się przypadki rodzin, które u pracodawcy "dopasowywały" dochód w taki sposób, by mieć prawo do świadczenia także na pierwsze dziecko. Przez co wzrosła liczba osób uprawnionych do świadczenia 500 plus.  

- Liczba dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego była szacowana w stosunku do rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Rozwiązanie te podczas prac w Sejmie RP zostały zmienione i spowodowały wzrost liczby uprawnionych. W efekcie tych zmian została wprowadzona możliwość wypłaty świadczenia dla samotnego rodzica bez konieczności orzekania o alimentach - zaznacza szefowa resortu rodziny. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.