PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska przekonuje, że program Maluch+ spełnia swoje zadanie

  • PAP/MIW    9 kwietnia 2018 - 12:33
Elżbieta Rafalska przekonuje, że program Maluch+ spełnia swoje zadanie
Minister rodziny Elżbieta Rafalska wzięła udział w otwarciu miejskiego żłobka "Radosny Maluszek" w Witnicy (fot. twitter.com / MRPiPS)

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wzięła w poniedziałek (9.04) udział w otwarciu miejskiego żłobka "Radosny Maluszek" w Witnicy (Lubuskie). Budowa została dofinansowana z resortowego programu Maluch+. W ocenie minister program ten spełnia swoje zadanie.
  • W 2015 r. opieką żłobkową objętych było w Polsce 11,3 proc. dzieci do trzeciego roku życia, w zeszłym roku 14,5 proc., a w tym roku będzie to 17 proc.
  • Minister Rafalska podkreśla, że jednym z powodów zwiększenia nakładów na program Maluch+ było to, że według danych z zeszłego roku 67 proc. samorządów nie miało opieki nad małymi dziećmi.
  • Minister przekazała, że dzięki tegorocznej edycji programu Maluch+ w całym kraju powstanie 24,5 tys. miejsc dla maluchów, a dofinansowanych zostanie 56 tys., w tym miejsca dla dzieci niepełnosprawnych.

- Te miejsca, w których do tej pory nie było miejsc opieki nad małym dzieckiem, powoli wypełniają się coraz atrakcyjniejszą ofertą, która adresowana jest do młodych rodzin, które muszą godzić obowiązki związane z opieką nad dzieckiem z pracą zawodową. Taką szansę daje nasz program, a więc coraz liczniej powstające żłobki, przedszkola i kluby (malucha) świadczą o tym, że program rządowy Maluch+ się sprawdza - powiedziała Rafalska.

Minister wskazała, że jeszcze w 2015 r. opieką żłobkową objętych było w naszym kraju 11,3 proc. dzieci do trzeciego roku życia, w zeszłym roku 14,5 proc., a w tym roku, kiedy znacząco wzrosły nakłady na program Maluch+, będzie to 17 proc.

Zaznaczyła, że jednym z powodów zwiększenia nakładów na program Maluch+ było to, że według danych z zeszłego roku 67 proc. samorządów nie miało opieki nad małymi dziećmi. Do niedawna należała do nich także Witnica.

- Strona rządowa buduje ofertę polityki rodzinnej, która pokazuje, że polskie rodziny, które zdecydują się na powiększenie swojego stanu posiadania, jeżeli chodzi o dzieci, nie tylko stanu posiadania materialnego, warto wspierać. Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że zasada subsydiarności państwa jest dobrze realizowana na poziomie polityki społecznej, a polityki rodzinnej w szczególności, bo z tych działań właśnie polityka rodzinna została wybrana jako ten pierwszy kierunek - podkreśliła minister rodziny.

Żłobek Miejski w Witnicy został wybudowany w sąsiedztwie nowoczesnego przedszkola, z którym został połączony. Dysponuje 48 miejscami. To kolorowy parterowy budynek z dużymi i jasnymi salami dzięki przeszklonym ścianom. Dzieci mogą korzystać z wielu zabawek i urządzeń edukacyjnych. Obok znajduje się duży plac zabaw.

Budowa żłobka kosztowała 1,6 mln zł, w tym ponad 500 tys. zł to dofinansowanie w ramach programu Maluch+. Do żłobka uczęszcza 40 dzieci, sześć kolejnych jest zapisanych, a wkrótce rozpocznie się nabór na nowy rok szkolny. Od września będzie 12 wolnych miejsc. Dziećmi zajmuje się dziewięć osób personelu.

- W naszej gminie rodzi się ponad 100 dzieci rocznie. Wykonaliśmy analizę społeczną, z której wynika, że jest duże zapotrzebowanie na żłobek. I mieliśmy rację, bo tuż po otwarciu mamy już prawie komplet dzieci - powiedział burmistrz Witnicy Dariusz Jaworski.

W tym roku na program Maluch+ przeznaczono 450 mln zł. O dotacje celowe z tego źródła mogą się ubiegać wszystkie podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do trzech lat. Z programu można uzyskać wsparcie na utrzymanie lub tworzenie miejsc dla maluchów. W 2017 r. program dysponował budżetem 151 mln zł.

Minister przekazała, że dzięki tegorocznej edycji programu Maluch+ w całym kraju powstanie 24,5 tys. miejsc dla maluchów, a dofinansowanych zostanie 56 tys., w tym miejsca dla dzieci niepełnosprawnych. Do woj. lubuskiego trafi 15,5 mln zł na utworzenie 1,1 tys. miejsc i dofinansowanie do utrzymania prawie 1,5 tys. istniejących.

- Potrzebujemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci, żeby wyjść z tej depresji urodzinowej, i trzeba tworzyć te dobre warunki, żeby rodziny chciały powstawać, żeby chciały się rozwijać i czuły się bezpiecznie - oceniła minister Rafalska.

Dodała, że budowanie żłobków to znakomita inwestycja samorządów w ludzi i spełnienie potrzeb mieszkańców, szczególnie młodych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.