PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska: ważne by samorządy dostrzegały problemy osób starszych

  • aw/PAP    19 marca 2018 - 14:01
Elżbieta Rafalska: ważne by samorządy dostrzegały problemy osób starszych
W ramach Programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (fot.pixabay)

Samorządy powinny dostrzegać osoby starsze i budować własną politykę senioralną, zanim zjawisko starzenia się społeczeństwa będzie dla nich problemem - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Klubu Senior+ w Cybince.
  • Szefowa MRPiPS zapewniła, że samorządy mogą przy tym liczyć na wsparcie rządu.
  • Klub w Cybince (lubelskie) powstał dzięki rządowemu dofinansowaniu z Programu Senior+. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. seniorzy, władze miasta i gminy oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

"Bardzo się cieszę jak takie (...) małe placówki, zintegrowane, bliskie osobom starszym powstają nie zawsze w dużych miastach, aglomeracjach, ale powstają w niedużych, średnich gminach, czasami gminach wiejskich, czasami miejsko-wiejskich. To jest bardzo ważne, żeby samorządy dostrzegały problemy osób starszych, żeby budowały tę własną politykę senioralną wobec osób starszych wcześniej, zanim stanie się ona uciążliwym problemem" - powiedziała minister Rafalska.

Minister życzyła seniorom z Cybinki, by w tym miejscu odnajdywali swoje pasje, miło spędzali czas i realizowali swoje zainteresowania. "Chciałabym, żeby tego typu palcówki powstawały w wielu innych samorządach. Resort oczywiście tego typu działania będzie wspierał" - dodała minister rodziny.

Rafalska wskazała, że osób starszych przybywa w społeczeństwie szybciej niż młodych, co rodzi określone wyzwania, na które muszą odpowiadać samorządy lokalne. "Są samorządy, które nie są zainteresowane rozwijaniem polityki senioralnej. Ja mówię przekornie - jeszcze nie są zainteresowane, bo za chwileczkę na pewno będą" - zaznaczyła.

Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk wyraził zadowolenie, że dzięki rządowemu dofinansowaniu w Cybince mogła powstać placówka dla seniorów. "To nie jest nasze ostatnie słowo w tym zakresie" - zadeklarował.

Klub Seniora w Cybince mieści się w budynku przy stadionie piłkarskim, w zaadaptowanych na ten cel byłych mieszkaniach gminnych. Na utworzenie klubu gmina otrzymała z resortu rodziny prawie 130 tys. zł, a łącznie wydała na ten cel 160 tys. zł. Klub ma w swojej ofercie zajęcia o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Na klubowe zajęcia zapisanych jest prawie 80 osób z całej gminy. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku przez sześć godzin.

"Dla nas, starszych ludzi na emeryturze to jest bardzo ważne. Chcemy sobie coś wnieść w nasze życie, chcemy pracować (…)Możemy się codziennie spotykać, dwa razy w tygodniu mamy warsztaty. To jest piękna rzecz, tylu ludzi nie poznawaliśmy wcześniej" - powiedziała PAP mieszkanka Cybinki Terasa Zuggermier.

Koordynatorka Klubu Senior+ w Cybince Alicja Jankowska powiedziała, że zainteresowanie jego działalnością rośnie z dnia na dzień. "Cały czas zgłaszają się kolejne osoby. To pokazuje, że tego typu placówka była potrzebna w naszej gminie, a seniorzy mają duży zapał i wiele energii, by aktywnie, wspólnie spędzać wolny czas" - dodała.

W ramach Programu Senior+ jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dotację na utworzenie lub wyposażenie placówki (300 tys. zł w przypadku dziennego domu Senior+ oraz 150 tys. zł w przypadku klubu Senior+), a także na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek. Kwota dofinansowania na utrzymanie jednego miejsca miesięcznie to do 300 zł w dziennym domu i do 200 zł w klubie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.