PARTNER PORTALU
 • BGK

Elżbieta Witek: Poprzednie wybory samorządowe były zmanipulowane

 • PAP/AT    6 listopada 2017 - 10:20
Elżbieta Witek: Poprzednie wybory samorządowe były zmanipulowane
Na zmiany w ordynacji wyborczej należy poczekać do momentu, aż zakończy się sprawa ustaw dotyczących reformy sądownictwa - powiedziała Witek (Elżbieta Witek, fot.facebook.com/EWitek.Sejm)

Mamy przeświadczenie, że poprzednie wybory były w dużej mierze zmanipulowane - powiedziała szefowa gabinetu politycznego premier, Elżbieta Witek.
• Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że wybory samorządowe muszą być bardzo mocno kontrolowane - powiedziała Witek.

• Stąd te przeźroczyste urny, stąd te kamery - zaznaczyła.

• Mamy przeświadczenie, że poprzednie wybory były w dużej mierze zmanipulowane - dodała.

Witek oceniła w poniedziałek w TVP Info, że kampania do wyborów samorządowych rozpoczęła się za wcześnie, zwłaszcza że - jak zauważyła - "nie wiemy jeszcze, co się będzie działo, jeżeli chodzi o ordynację wyborczą".

"Prezes (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział o tym, że te wybory muszą być bardzo mocno kontrolowane, stąd te przeźroczyste urny, stąd te kamery, ponieważ mamy przeświadczenie, że poprzednie wybory samorządowe w dużej mierze były zmanipulowane. Ja sama miałam takie przypadki, sądy, niestety, odrzucały nasze skargi na to, że były nieprawidłowości w komisjach wyborczych" - powiedziała szefowa gabinetu premier.

Czytaj też: Wybory: Jakie zmiany w ordynacji wyborczej?

Kaczyński 13 października na spotkaniu z szefami klubów "Gazety Polskiej" zapowiedział, że jego partia chce podjąć sprawę ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych i parlamentarnych, aby zabezpieczyć je przed fałszowaniem. W tym kontekście wymienił: przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym podczas głosowań i liczenia głosów, nowe zasady odnoszące się do drukowania kart, nowe zasady dotyczące okresu i sposobu ich przechowywania, a także ich produkcji.

Dodał, że "są też działania, które mają aspekt nieco polityczny". W tym kontekście wymienił "sprawę likwidacji jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych". "To są okręgi gdzie mamy do czynienia często z nadużyciami" - ocenił prezes PiS.

Czytaj też: Wybory samorządowe: Opozycja w koalicji. Bez lidera i "kolaborantów PiS"

Witek powiedziała, że na zmiany w ordynacji wyborczej należy poczekać do momentu, aż zakończy się sprawa ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Jak podkreśliła, rozmowy w tej sprawie toczą się bezpośrednio między prezesem PiS a prezydentem oraz "na szczeblu technicznym - ministra z kancelarii pana prezydenta (Pawła Muchy) i pana posła (Stanisława) Piotrowicza".

"I jak słyszymy, jest coraz bliżej do finału. Z tym że mamy nadzieję, że ten finał to będzie gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości a nie tylko pozorna. Bo taka pozorna zmiana niczego dobrego nie przyniesie" - zaznaczyła Witek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • eLPe, 2017-11-07 09:16:50

  Pani Witek, jako urzędnik państwowy, ma obowiązek złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wyborczego skoro publicznie informuje o takim przeświadczeniu. Jeśli tego nie robi sama podlega ukaraniu za zatajanie wiadomości o przestępstwie.
 • Tomek, 2017-11-07 08:00:32

  Już hejterzy zapomnieliście rosyjskie serwery i 3 dni czekania na wyniki? Krótka pamięć.
 • Andrzej Dec, 2017-11-06 17:12:05

  Jaki jest związek pomiędzy zmianą ordynacji wyborczej, a "reformą" sądownictwa? A no taki, że "niezreformowane" sądy w sprawach dotyczących kampanii wyborczej, czy przebiegu wyborów mogą wydawać wyroki niezgodne z interesem PiS.