PARTNER PORTALU
 • BGK

Emerytura: Państwa nie stać na 500 plus dla seniorów?

 • PAP/AT    7 września 2017 - 09:52
Emerytura: Państwa nie stać na 500 plus dla seniorów?
Wicepremier liczy na to, iż na emeryturę przejdzie nie 85-90 proc. osób, jak założono w budżecie, ale 60-70 proc. (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

O programie 500 plus dla seniorów pomyślimy dopiero, gdy będziemy wiedzieli, w jakiej kondycji jest budżet na 2018 r. - mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Wydatki emerytalne wzrosły już o ponad 20 mld zł. Dlatego o programie 500 plus dla seniorów pomyślimy dopiero, gdy będziemy wiedzieli, w jakiej kondycji jest budżet 2018 - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawna" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział, liczy na to, iż na emeryturę przejdzie nie 85-90 proc. osób, jak założono w budżecie, ale 60-70 proc. "Wówczas ten konserwatywnie szacowany przez nas koszt zmian w systemie emerytalnym na poziomie ok. 9,5 mld zł może się okazać niższy" - powiedział.

Pytany o to, czy są pomysły zachęcające Polaków do dalszej pracy, powiedział, że decyzji jeszcze nie ma. "Największą zachętą, żeby pozostać dłużej na rynku pracy, jest to, że emerytura z każdym rokiem będzie zauważalnie wyższa" - wskazał Morawiecki.

Czytaj też: 500 plus dla emerytów: Jakie kryteria?

Wicepremier mówi w wywiadzie, że w projekcie budżetu przedstawionym Radzie Dialogu Społecznego nie zostało ujęte 500 plus dla emerytów. "Jestem zwolennikiem wszelkich działań społecznych, które są akceptowalne dla budżetu w obecnym kształcie. Potrzebujemy kilku miesięcy przyszłego roku, aby zobaczyć, jaka jest kondycja finansów publicznych. Na razie dodatkowych wydatków nie uwzględniliśmy. Chciałbym jednak - w kontekście systemu emerytalnego - zwrócić uwagę, że w ciągu 18 miesięcy wydatki w tym obszarze wzrosły o prawie 20 mld zł. Mamy dwie waloryzacje rent i emerytur w tym i w przyszłym roku, które w sumie kosztują 10,5 mld zł oraz 9-10 mld zł kosztów związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. To nie jest mało jak na tak krótki czas" - wyjaśnił.

Morawiecki wyjaśnia również, dlaczego w projekcie budżetu nie ma nic o zmianach w OFE. " Nie ma ich w projekcie ustawy, ponieważ z punktu widzenia budżetu są neutralne. Cały czas naszą intencją jest, aby te zmiany wprowadzić od 1 lipca 2018 r." - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • tolek, 2017-09-07 12:39:17

  Eutanazja dla tych co skończyli 60 lat, takie rozwiązanie pasuje PIS-owco
 • ola, 2017-09-07 12:34:51

  Do młodych zdrowych nigdzie nie pracujących nierobów, którzy ani grosza nie wpłacili do budżetu a pobierają 500+, kasa musiała i musi byc, dla ludzi ciężko pracujących przez ponad 30-40 lat, płacących haracz każdego miesiąca, zostaje nadal płacic i utrzymywać cudze dzieciary.
 • taktylko, 2017-09-07 12:22:17

  Ciekawe, że wprowadzając program 500+ dla rodzin, nie dumano nad tym czy nas na to stać. Liczyło się, żeby wygrać wybory. I teraz też, podejrzewam, będzie liczenie ile głosów przyniesie realizacja programu 500+ dla seniorów, a jego wprowadzenie wypadnie pewnie przed wyborami. Ponadto, pisząc o wal...oryzacji rent i emerytur szkoda, że nie wspomina się o ile wzrosły te świadczenia dla przeciętnego Kowalskiego. Często są to kwoty jednocyfrowe... I jeszcze jedno, warto przypominać, że to 500+ dla emerytów ma być wypłacane raz w roku, żeby nie było potem rozczarowania i zdziwienia.  rozwiń