PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Rok Wolontariatu w Warszawie

  • PAP    29 sierpnia 2011 - 11:35
Europejski Rok Wolontariatu w Warszawie

Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu, gdzie przez dwa tygodnie odbywać się będą konferencje na temat e-wolontariatu stanie w Warszawie w we wrześniu.
„Wrzesień jest dość intensywnym miesiącem, jeśli chodzi o obchody ERW. Zaczyna się od dwutygodniowego pobytu pawilonu, który odbywa trasę po Europie” – mówi Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS, który jest Krajowym Organem Koordynującym ERW.

Czytaj też: Wolontariat daje możliwości 
 

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W ramach obchodów po Europie podróżuje przygotowany przez z inicjatywy KE Pawilon ERW, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje, wystawy i inne wydarzenia związane z promocją wolontariatu. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE.

Czytaj też: Polakom brakuje kultury wolontariatu
 

Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. W Warszawie będzie w dniach 1–14 września; stanie na Placu Defilad.

„Zdecydowaliśmy się gościć pawilon przez dwa tygodnie, choć niektóre kraje przyjmują go tylko na tydzień. W międzysektorowym zespole, z naszymi partnerami z instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych ustaliliśmy, że jesteśmy w stanie wypełnić tematycznie wszystkie dni w ciągu tych dwóch tygodni, a nawet dla niektórych inicjatyw zabrakło czasu. Dzień po dniu poszczególne rodzaje wolontariatu będą prezentować swoje osiągnięcia, perspektywy rozwoju i przesłanie” – zapowiada Więckiewicz.

Swoje dni będą mieć m.in. wolontariat młodzieżowy, wolontariat w kulturze i sztuce, wolontariat ratowniczy. 12 września odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat e-wolontariatu, który – jak podkreśla Więckiweicz – stwarza wiele możliwości, nie jest jednak jeszcze zbyt popularny w Polsce; na 13 i 14 września zaplanowano konferencję „Od wolontariusza do lidera sportu” – nie tylko w kontekście Euro 2012.

Szczegółowy program wydarzeń w Pawilonie ERW znajduje się na stronie erw2011.gov.pl.

Więckiewicz zwraca uwagę m.in. na seminarium poświęcone wolontariatowi długoterminowemu.

„Europa jako społeczność międzynarodowa starzeje się i na pewne rodzaje usług trzeba się przygotować. Nie tylko jeśli chodzi o usługi odpłatne, ale również te o charakterze wolontariackim. To duże wyzwanie dla rynku pracy, ale także dla funkcjonowania społeczeństw. W przyszłym roku będziemy mieć Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, wolontariat będzie miał w tym kontekście duże znaczenie” – podkreśla dyrektor DPP.

Pod koniec września odbędzie się także konferencja na temat wolontariatu organizowana przez MPiPS wspólnie z Kancelarią Prezydenta, na którą przyjadą przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). „Konferencję poprzedzi wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wolontariat działa znakomicie” – zapowiada Więckiewicz.

Przypomina, że EKES ma duże znaczenie w tworzeniu prawa europejskiego. „Jest to przykład, jak można wpływać na struktury decyzyjne z udziałem aktywności obywatelskiej” – dodaje.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.