PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku: Basil Kerski nadal dyrektorem

  • PAP/PSZ    14 grudnia 2017 - 13:45
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku: Basil Kerski nadal dyrektorem
Basil Kerski, fot. wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zatwierdził rekomendację komisji konkursowej o powołanie na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego, który już obecnie kieruje tą instytucją. Kerski był jedynym kandydatem zgłoszonym do konkursu na szefa ECS.
• Komisja konkursowa wybrała Kerskiego stosunkiem głosów 8-1.

• Basil Kerski został dyrektorem ECS w 2011 roku.

• ECS otwarto w 2014 roku.

Jak podała rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek podpisanie umowy o nominacji Kerskiego na dyrektora ECS w Gdańsku nastąpi do końca grudnia. Kolejna pięcioletnia kadencja rozpocznie się od 1 stycznia 2018 r.

Pod koniec listopada komisja konkursowa zaakceptowała plan rozwoju ECS przedstawiony przez dyrektora placówki Basila Kerskiego.

9-osobową komisję konkursową tworzyli: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, szef Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz (przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Barbara Frydrych (Urząd Miasta Gdańska), Władysław Zawistowski (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), Patrycja Medowska, Marta Kwaśnik (reprezentanci załogi ECS) oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński i Michał Niezabitowski (przedstawiciele stowarzyszeń właściwych ze względu na zakres działania ECS).

Za przedstawioną przez Kerskiego koncepcją programowo-organizacyjną dotyczącą działalności ECS głosowało ośmiu członków komisji, przeciwko był Cenckiewicz.

Basil Kerski został dyrektorem ECS w 2011 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko. W 2014 roku, bez ogłaszania kolejnego konkursu, przedłużono z nim umowę na trzy lata.

Basil Kerski urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), matka Polką. Wyjechał z rodzicami do Berlina w 1979 r. W 1986 r. na prośbę ojca, który był uciekinierem politycznym, zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz niemieckiego. Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Kerski ukończył politologię i slawistykę. Od 1999 r. pełni funkcję redaktora naczelnego Magazynu Polsko-Niemieckiego "Dialog", współpracującego ściśle z "Przeglądem Politycznym", pismem wydawanym od 1983 r. przez gdańskie środowisko związane z Donaldem Tuskiem.

Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia 8 listopada 2007 roku przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ "Solidarność" i Fundację Centrum Solidarności.

Budowę siedziby ECS rozpoczęto w 2010 r. na dawnych terenach gdańskiej stoczni, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

W placówce znajdują się także biblioteka, która docelowo może pomieścić ok. 70 tys. książek oraz multimedialna sala edukacyjna dla dzieci - "Wydział Zabaw". W Centrum ulokowano też archiwum i salę wielofunkcyjną dla 419 słuchaczy. W obiekcie ma też swoje biuro Lech Wałęsa. Na dachu placówki urządzono taras widokowy, a w jej przestronnym holu - ogród zimowy.

Koszt budowy placówki to 231 mln zł, z czego 107 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodziła z budżetu Gdańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.