PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie regiony walczą z nadwagą

  • PAP/AT    7 marca 2017 - 06:31
Europejskie regiony walczą z nadwagą
Przykładem może być próba ograniczenia niezdrowej żywności w szkołach (fot.pixabay.com)

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że do 2025 roku dwie trzecie dorosłych w Polsce, Czechach i Rumunii będzie miało nadwagę lub otyłość. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej łączą siły w walce z nadwagą w skali całego regionu.
W planach jest wypracowanie wspólnej strategii działania. Chodzi zwłaszcza o ratowanie dzieci - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że do 2025 roku dwie trzecie dorosłych w Polsce, Czechach i Rumunii będzie miało nadwagę lub otyłość. Obecnie z problemem w tych krajach walczy od 20 do 25 proc. osób.

"Najwyższy odsetek dotyczy Polski" - mówi prof. Bolesław Samoliński z Koalicji na rzecz Walki z Otyłości.

Czytaj też: Narodowy Program Zdrowia obarczy samorządy nowymi zadaniami?

Wczoraj w Warszawie podczas spotkania przedstawicieli Parlamentu i Komisji Europejskiej, resortów zdrowia Europy Środkowo-Wschodniej, ekspertów medycznych i organizacji pacjentów zaprezentowano metody, które mają poprawić sytuację. Wśród nich znalazła się rekomendacja zakwalifikowania otyłości do ciężkich i skomplikowanych chorób przewlekłych.

Kolejną kwestią jest wypracowanie rozwiązań ograniczających i zapobiegających nadwadze i otyłości wśród dzieci.

"Polska jak na razie nie osiąga żadnych sukcesów. Przykładem może być próba ograniczenia niezdrowej żywności w szkołach, której sprzeciwili się producenci, co jest zrozumiałe, ale i sami rodzice" - komentuje prof. Samoliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.