PARTNER PORTALU
  • BGK

Fala powrotów do Polski

  • pt/pap    28 lutego 2017 - 06:17
Fala powrotów do Polski
Przyspieszyć sprawę może jedynie prezydent, podejmując decyzję o przyznaniu obywatelstwa (fot.fotolia)

• Rodacy ze Wschodu masowo wracają do Polski.
• Tylko od początku roku do połowy lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło prawie 2400 osób posiadających Kartę Polaka.
O przyjazd do Polski starają się osoby pochodzenia polskiego i ich rodziny legitymujące się Kartą Polaka - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Aby ją uzyskać, muszą m.in. przedstawić wiarygodne dokumenty potwierdzające, że ich przodkowie byli Polakami.

Zdobycie ich, jak pisze "GPC", często nie jest łatwe. Wymaga kwerendy w archiwach. Po uzyskaniu prawa stałego pobytu można starać się o polskie obywatelstwo. Niestety jest to długotrwała procedura, trwająca około roku.

Przyspieszyć sprawę może jedynie prezydent, podejmując decyzję o przyznaniu obywatelstwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Zawiedziony, 2017-03-07 12:50:38

    Ta Karta Polaka to chyba najbezczelniejsze z oszustw tego rządu. W praktyce wygląda to tak, że rejestracja do systemu kolejkowego nigdy nie jest dostępna. Kto nie wierzy niech sam popróbuje. Prawo powrotu do ojczyzny jest niestety czysto teoretyczne. W praktyce nie ma żadnej możliwości skorzystania ...z tego prawa! W znowelizowanej przez PiS ustawie znalazł się zapis o możliwości ubiegania się o kartę w urzędach wojewódzkich, co zapewne poprawiło by jej dostępność. Niestety, "zapomnieli" o wydaniu przepisów wykonawczych, i żaden wojewoda wniosku nie przyjmie.  rozwiń