PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy informatyczne zadłużone. W tych miastach jest najgorzej

  • PAP/AT    27 marca 2018 - 08:47
Firmy informatyczne zadłużone. W tych miastach jest najgorzej
Najbardziej zadłużonymi województwami są: mazowieckie, gdzie firmy z branży IT zalegają z zapłatą aż ponad 70 mln zł i śląskie z długami wynoszącymi prawie 33 mln zł, a podium zamyka dolnośląskie z sumą 31 mln zł (fot.shutterstock)

Zastój w przetargach przekłada się także na kondycję finansową firm informatycznych, które są zmuszone coraz bardziej się zadłużać. Rekordzistą pod względem zaległości jest firma z Wrocławia, drugą lokatę zajmuje przedsiębiorstwo z Warszawy, a trzecia jest spółka z Sosnowca.
  • Branża informatyczna w Polsce ma ponad 265 mln zł długów - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG i Rzetelnej Firmy.
  • To prawie czterokrotnie więcej niż jeszcze pięć lat temu, kiedy wynosiły one 68 mln zł.
  • Najbardziej zadłużonym województwem jest mazowieckie.

Rekordzistą pod względem zaległości jest, jak wynika z raportu, firma z Wrocławia, która ma do oddania ponad 6,6 mln zł. Drugą lokatę zajmuje przedsiębiorstwo z Warszawy z kwotą 4,6 mln zł. Trzecia jest spółka z Sosnowca z 2,7 mln zł zobowiązań.

Z kolei najbardziej zadłużonymi województwami są: mazowieckie, gdzie firmy z branży IT zalegają z zapłatą aż ponad 70 mln zł. Kolejne jest śląskie z długami wynoszącymi prawie 33 mln zł, a podium zamyka dolnośląskie z sumą 31 mln zł.

Powodem kłopotów branży IT jest, według ekspertów KRD, głównie zastój w przetargach w sektorze publicznym, ale i mniej zleceń z prywatnych firm, głównie banków i telekomów. "Sektor publiczny coraz częściej sięga po własne rozwiązania, tworzone przez zatrudnionych u siebie informatyków" - napisano. Według wyliczeń Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w całym 2017 r. wartość zamówień publicznych dla branży teleinformatycznej spadła o 40 proc.

Czytaj też: Kiepskie perspektywy dla branży IT

"Mniejsza liczba zamówień przekłada się wprost na kondycję finansową firm. Branża IT to nie tylko inwestycje w rozwój najnowszych technologii i kosztowne know-how, bez których na bardzo konkurencyjnym rynku nie można realizować zamówień od wymagających klientów. To również wysokie wynagrodzenia z wyszukanymi benefitami dla pracowników" - zaznaczył Mirosław Sędłak prezes Rzetelnej Firmy, będącej partnerem KRD. Według danych GUS średnia pensja wśród specjalistów z branży IT i telekomunikacji rosła od 2013 r. średnio o 2-7 proc. i wynosi obecnie ok. 8 tys. zł brutto miesięcznie i jest blisko o 1,8 razy wyższa niż średnia płaca w Polsce.

Jak wskazano, poza tymi przedsiębiorstwami, które już upadły, jest również grupa firm, które wdrożyły postępowania sanacyjne mające uchronić je przed bankructwem i umożliwić wyjście na prostą.

W ciągu pięciu ostatnich lat, jak wynika z raportu, średni dług firm IT, widniejących w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, podwoił się. W 2013 r. wynosił średnio 14 tys. zł, teraz to 28 tys. zł. "Łączne zadłużenie branży w połowie marca wynosiło już ponad 265 mln zł" - napisano. Spółki informatyczne mają m.in. 57,3 mln zł zaległości wobec firm windykacyjnych, 34,3 mln zł wobec banków i 25,5 mln zł wobec firm handlowych. Kolejne na liście są firmy leasingowe (16,9 mln zł), faktoringowe (prawie 11,6 mln zł) i transportowe (11,5 mln zł, z czego blisko 7,8 mln zł to zobowiązania wobec kurierów).

Eksperci podkreślili, że podwoiła się też liczba dłużników. Pięć lat temu w bazie danych KRD figurowało 5 tys. firm IT. Dziś jest ich prawie 10 tys. Najmniej rzetelne w płatnościach wobec kontrahentów są firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. Na ich koncie uzbierało się niemal 137 mln zł długów. Drugą grupę dłużników stanowią sprzedawcy sprzętu z sumą 71 mln zł. Z kolei spółki świadczące usługi internetowe nie oddały partnerom biznesowym 47 mln zł, a firmy zajmujące się serwisem IT mają 10 mln zł niezapłaconych zobowiązań.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.