PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy żerują na ofiarach letnich nawałnic? UOKiK bada sprawę

  • PAP/AH    29 września 2017 - 11:33
Firmy żerują na ofiarach letnich nawałnic? UOKiK bada sprawę
W ramach postępowania UOKiK poprosił 13 gmin, powiatów oraz sołectw, a także wojewodów z terenów objętych nawałnicami o przekazywanie informacji o nieprawidłowościach. (fot. Enea)

UOKiK wszczął postępowanie, które ma sprawdzić, czy na terenach dotkniętych letnimi nawałnicami nie dochodzi do niepokojących zachowań. Urzędnicy, zaalarmowani sygnałami m.in. z mediów społecznościowych, sprawdzą, czy nie dochodzi tam do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej. Sprawa dotyczy trzech województw.
•UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia, czy na terenach dotkniętych nawałnicami dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej.

• Badaniem objęte są trzy województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i pomorskie.

• Za udział w nielegalnym porozumieniu grozi kara finansowa.

Prowadzone przez UOKiK postępowanie ma ustalić, czy nie dochodzi do ograniczania konkurencji, a szczególnie wpływania na kształtowanie cen towarów i usług.

- Będziemy przyglądać się zachowaniom przedsiębiorców na terenie dotkniętym przez kataklizm pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. Niepokojące mogą być nagłe i nieuzasadnione wzrosty cen np. paliw czy materiałów budowlanych - wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Badaniem objęto województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i pomorskie. W ramach postępowania UOKiK poprosił 13 gmin, powiatów oraz sołectw, a także wojewodów z terenów objętych nawałnicami o przekazywanie informacji o nieprawidłowościach.

Ewentualne przypadki łamania prawa zgłaszać mogą również rzecznicy konsumentów, a także mieszkańcy, na przykład pod numerem 52 323 16 24 - to numer infolinii konsumenckiej Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

- Postępowanie wyjaśniające wszczęliśmy m.in. z uwagi na niepokojące informacje pojawiające się w mediach społecznościowych - przypomniał dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy Piotr Adamczewski. Jak dodał, obecnie Urząd weryfikuje te sygnały.

Zgodnie z prawem zakazane są porozumienia przedsiębiorców zmierzające do podziału rynku bądź ustalenia cen towarów lub usług. Praktyką niezgodną z prawem jest również wykorzystywanie siły rynkowej przez monopolistów i narzucanie cen nieuczciwych. Za ograniczanie konkurencji grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK przypomniał jednocześnie, że nie jest złamaniem prawa, jeśli przedsiębiorca samodzielnie dostosowuje się do zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności do zachowania konkurentów. Dozwolone jest np. naśladownictwo cenowe, czyli obserwowanie polityki cenowej bezpośrednich konkurentów i dostosowywanie do nich swojej oferty sprzedażowej - zaznaczył Urząd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.