PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundacja Batorego: Jakie skutki niosą zmiany Kodeksu wyborczego?

  • pt    20 grudnia 2017 - 16:49
Fundacja Batorego: Jakie skutki niosą zmiany Kodeksu wyborczego?
W projekcie pozostały propozycje, które grożą nie tylko upolitycznieniem administracji wyborczej i chaosem organizacyjnym (fot. Shutterstock.com)

Konieczne jest zwolnienie tempa prac nad projektem zmian w prawie wyborczym i zbadanie jego konstytucyjności – uważa Fundacja Batorego.
• W związku z trwającymi w Senacie pracami nad zmianami w Kodeksie wyborczym  Fundacja im. Stefana Batorego przygotowała analizę skutków przedstawionych propozycji.

• W projekcie pozostały propozycje, które grożą nie tylko upolitycznieniem administracji wyborczej i chaosem organizacyjnym, ale też "ale także dewastacją reguł dotyczących prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej".

• Mogą też być sprzeczne z innymi przepisami Kodeksu wyborczego.

Podczas prac w Sejmie posłowie większości parlamentarnej wycofali się z części krytykowanych propozycji (m.in. całkowitej likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych czy działającego wstecz ograniczenia liczby kadencji dla wójtów, burmistrzów, prezydentów).

Czytaj: Kiedy Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym?

- Niestety w projekcie pozostały propozycje, które grożą nie tylko upolitycznieniem administracji wyborczej i chaosem organizacyjnym, ale także dewastacją reguł dotyczących prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej. To - wbrew deklarowanym intencjom pomysłodawców - doprowadzi do kryzysu zaufania do uczciwości i przejrzystości wyborów – czytam w komunikacie Fundacji.

Czytaj: Stanisław Karczewski przeciwko zakazowi głosowania korespondencyjnego

Jak ocenia FB, w projekcie znajdują się propozycje, które mogą być sprzeczne z innymi przepisami Kodeksu wyborczego, ustawy o partiach politycznych a przede wszystkim z Konstytucją. Dotyczą one jawności finansowania polityki, prowadzenia agitacji wyborczej i limitów na kampanijne wydatki.

- Możliwe będą praktyki i nadużycia, które stały się powodem wprowadzenia m.in. zakazu przyjmowania przez komitety wyborcze wartości niepieniężnych - wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Jak dodaje w tej sytuacji konieczne jest zwolnienie tempa prac nad projektem i zbadanie jego konstytucyjności (szczególnie: art. 11 ust. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 art. 96 ust. 2, art. 97 ust. 2, art. 127 ust. 1, art. 169 ust. 1, Konstytucji RP) oraz zgodności z ustawą o partiach politycznych (m.in. z art. 23a ustawy o partiach politycznych)  i Kodeksem wyborczym (m.in. art. 125 Kodeksu wyborczego).

- Obecne reguły prowadzenia i finansowania kampanii są efektem wielu lat pracy i doświadczeń różnorodnych środowisk, w tym ugrupowań politycznych, ekspertów  i organizacji strażniczych. Nieprzemyślana zmiana może doprowadzić do tego, że obywatele nie będą mieli poczucia uczciwości wyborów i do straty zaufania do całego systemu politycznego – czytamy w opinii FB.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.