PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundacja Batorego: Karty do głosowania do zmiany. PKW może to zrobić do wyborów w 2018

  • MN    8 grudnia 2016 - 15:46
Fundacja Batorego: Karty do głosowania do zmiany. PKW może to zrobić do wyborów w 2018
Eksperci Fundacji Batorego postulują o utworzenie nowych kart wyborczych. (fot. Flickr/Anna Woźniak)

• 29 listopada Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała spotkanie „Dialog dla wyborów”, podczas którego sprawdzano czy wyborcom łatwiej jest postawić krzyżyk na karcie do głosowania w formacie płachty czy w broszurze.
• Eksperci Fundacji Batorego nie są zadowoleni ani z przebiegu, ani z efektu spotkania. Mówią, że kluczowe jest, aby wyborca mógł łatwo znaleźć wybraną listę i kandydata.
• Po raz kolejny apelują o niezwłoczne rozpoczęcie prac projektowych nad nowymi wzorami kart do głosowania.
Badania przeprowadzone przez zespół ekspertów Fundacji im. Stefana Batorego wykazały, że kluczową przyczyną wzrostu głosów nieważnych w wyborach 2014 roku było wprowadzenie kart zbroszurowanych i niejasna dla wyborców instrukcja, jak oddać ważny głos.

Eksperci z nadzieją więc przyjęli zapowiedź przeprowadzenia konsultacji społecznych, którą zapowiedziało PKW w dniu 13 października 2016 r. Niestety, według fundacji, spotkanie „Dialog dla wyborów” zorganizowane przez Krajowe Biuro Wyborcze 29 listopada 2016 nie przyczynia się do rozwiązania problemów opisanych w raporcie „Nieważne głosy, ważny problem”.

– Przypominamy, że Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek podjęcia starań w interesie wyborców, w tym również setek tysięcy obywateli, którzy w 2014 roku oddali w wyborach do sejmików głos nieważny z powodu błędnego postawienia kilku znaków „x” na różnych listach – mówi dr hab. Mikołaj Cześnik, ekspert Fundacji Batorego. – Jesteśmy przekonani, że niezwłoczne podjęcie działań pozwoli na wprowadzenie nowego wzoru karty jeszcze przed wyborami samorządowymi 2018 – dodaje.

To spotkanie to nie były konsultacje

Eksperci Fundacji Batorego zwracają uwagę, że dobrą praktyką konsultacji jest jasne określenie ich celu i przebiegu, wskazanie co (jaki dokument) ma być konsultowane oraz umożliwienie uczestnikom wcześniejszego zapoznania się z tymi informacjami. Należy zadbać, aby w konsultacjach mieli szansę wziąć udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych sprawą środowisk.

Jak twierdzą, w przypadku spotkania „Dialog dla wyborów” jedyną informacją jaką otrzymali uczestnicy (przynajmniej z Fundacji Batorego) było zaproszenie z lakonicznym programem. Uwaga PKW skupiła się przede wszystkim na kwestii głosowania osób niepełnosprawnych. To ważny temat, jednak tylko częściowo związany z problematyką głosów nieważnych. Z pytaniami o karty wyborcze trzeba dotrzeć poza Warszawę, do tych społeczności lokalnych, w których głosów nieważnych było szczególnie dużo.

Nie chodzi o to, by postawić „x” gdziekolwiek

Jak relacjonuje Fundacja Batorego, w trakcie spotkania został przeprowadzony pokaz, który organizatorzy nazywali „eksperymentem”. Wyczytywane osoby demonstrowały jak radzą sobie ze stawianiem znaku „X” na makietach kart wykonanych w różnych formatach. Ich zadanie nie polegało jednak na znalezieniu wybranej listy i wybranego kandydata, ale na postawieniu znaku w dowolnym miejscu, byle w kratce.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.