PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundacja Batorego, Krajowe Biuro Wyborcze: Kiedy nowe karty do głosowania

  • pt    27 października 2016 - 15:25
Fundacja Batorego, Krajowe Biuro Wyborcze: Kiedy nowe karty do głosowania
W wyborach 2014 roku kontrowesyjne okazały się tzw. książeczki do głosowania. (fot.you.tube)

• Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego zapowiedziała konsultacje na temat nowych kart do głosowania, mówiąc jednocześnie, że zostaną one wprowadzane dopiero po wyborach samorządowych w 2018 r.
• Fundacja Batorego jest zdziwiona tym faktem. - Dwa lata, które pozostały do wyborów, wydają się wystarczająco długim terminem - ocenia.
W wyborach sejmikowych w 2014 r. padło dwuipółkrotnie więcej głosów nieważnych niż cztery lata wcześniej.

Badanie kart wyborczych przeprowadzone przez ekspertów z Fundacji im. Stefana Batorego wykazało, że głównym powodem wzrostu tej liczby było zastosowanie zbroszurowanej karty do głosowania. Fundacja z zadowoleniem przyjęła chęć zmiany wzoru karty – zasygnalizowaną przez Państwową Komisję Wyborczą w stanowisku z dnia 13 października 2016, jednak formuła konsultacji społecznych i termin zmian (po wyborach w 2018) zapowiedziane przez Krajowe Biuro Wyborcze budzi poważne zastrzeżenia Fundacji.

- Bardzo cieszymy się, że PKW chce zmian – mówi Joanna Załuska z Fundacji Batorego – Przeprowadzone przez nas badanie kart z 2014 roku pokazało, że głosy blisko 700 tysięcy obywateli zostało zmarnowanych z powodu wzoru karty do głosowania i zbyt skomplikowanej instrukcji jak oddać ważny głos. Tak duża liczba nieważnych głosów pokazuje, że konsultacje, a następnie pilne wprowadzenie zmian jest niezbędne. – dodaje Załuska.

Jednocześnie eksperci Fundacji zgłaszają poważne wątpliwości dotyczące sposobu przeprowadzenia konsultacji. - Przede wszystkim nie wiadomo dokładnie co będzie przedmiotem zapowiedzianych na 29 listopada konsultacji? Czy KBW dysponuje już nowymi wzorami kart, które przedstawi uczestnikom? – komentuje dr Adam Gendźwiłł.

- Niepokoi nas także możliwość zgłaszania udziału w konsultacjach tylko przez dwa dni, każdego dnia po jednej godzinie. Jak zapewniona będzie reprezentatywność? Wybory to niezwykle ważna sprawa i należy zadbać, aby do obywateli dotarła informacja o planowanych konsultacjach i aby wszyscy zainteresowani mogli wziąć w nich udział, jeśli nie osobiście to np. drogą mailową czy przez internet. – uzupełnia dr Gendźwiłł.

Fundacja ma także wątpliwości co do terminu wprowadzenia zmian. Tym bardziej, że szefowa KBW, Beata Tokaj słabo ocenia szanse na wprowadzenie nowych kart przed wyborami w 2018 roku.

- Ta wypowiedź budzi nasze zdziwienie – komentuje prof. Mikołaj Cześnik, członek zarządu Fundacji Batorego. – Dwa lata, które pozostały do wyborów, wydają się wystarczająco długim terminem. Jeśli PKW nie chce się z góry pogodzić z tym, że blisko 700 tysięcy obywateli odda głos nieważny, to i tak musi przeprowadzić kampanię edukacyjną przed wyborami. W takiej sytuacji oczywiste jest, że należy promować kartę przyjazną dla obywateli.

Zespół ekspertów Fundacji Batorego ponownie deklaruje chęć współpracy i wsparcie we wprowadzeniu zmian, by w kolejnych wyborach nie było kilkuset tysięcy nieważnych głosów. Ich zdaniem konsultacje muszą być zaplanowane i odpowiednio przygotowane, a obywatele odpowiednio poinformowani.

Jak podkreślają, zasady prawidłowego przeprowadzenia konsultacji społecznych są spisane w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji „Siedem zasad konsultacji”, warto się do niego odwołać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-10-28 09:50:11

    PiS = PZPR zawsze nieomylni i wspaniali