PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundacja Batorego rusza z akcją „Obserwujemy wybory”

  • pt    6 lutego 2018 - 13:11
Fundacja Batorego rusza z akcją „Obserwujemy wybory”
Celem inicjatywy jest monitoring wprowadzania zmian w prawie wyborczym oraz skutków ich funkcjonowania (Fot. Shutterstock)

Fundacja im. Stefana Batorego zapowiada, że będzie monitorować wszystkie wchodzące w życie zmiany dotyczące prawa wyborczego.
  • W związku z wejściem w życie ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy Fundacja im. Stefana Batorego uruchamia akcję „Obserwujemy wybory”.
  • Celem inicjatywy jest monitoring wprowadzania zmian w prawie wyborczym oraz skutków ich funkcjonowania. 
  • Jako pierwszy obserwacją zostanie objęty proces dokonywania zmian w składzie administracji wyborczej.

 Uchwalona w styczniu Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych wprowadza duże zmiany we wszystkich sferach związanych z przygotowaniem i organizacją wyborów.

Czytaj też: Czy nowe przepisy zwiększą udział obywateli w sprawowaniu władzy?

Jak zauważa Fundacja Batorego, nowe regulacje budzą wiele obaw, m.in. ze względu na  bardzo krótki czas na ich wdrożenie, a także niejasne procedury wyboru szefa KBW, stu komisarzy wyborczych oraz kilku tysięcy osób wchodzących w skład Korpusu Urzędników Wyborczych.

Jako pierwszy obserwacją zostanie objęty proces dokonywania zmian w składzie administracji wyborczej. Nowe przepisy weszły w życie 31 stycznia. Od tego dnia PKW ma 30 dni na wybór nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego oraz 60 dni na powołanie komisarzy wyborczych działających w terenie.

- Obniżenie wymagań dotyczących przygotowania zawodowego, apolityczności i bezstronności komisarzy budzi niepokój, dlatego tak ważne jest przyglądanie się całemu procesowi. Dobrze, że zajmą się tym organizacje społeczne, ale jest też niezwykle ważne, aby ewaluację przeprowadziła także Państwowa Komisja Wyborcza. O to apelujemy - mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Nabór na komisarzy

MSWiA informuje, że rozpoczęła się procedura rekrutacji kandydatów na komisarzy wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak przypomina MSWiA, do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Aby ułatwić procedurę obsługi zgłoszeń kandydatów na komisarzy wyborczych, MSWiA na stronie zamieściło kwestionariusz aplikacyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.