PARTNER PORTALU
 • BGK

Fundusz Alimentacyjny, alimenty: Nowe kryterium dochodowe dla rodzin?

 • PAP/AT    14 października 2016 - 10:02
Fundusz Alimentacyjny, alimenty: Nowe kryterium dochodowe dla rodzin?
Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego mają przysługiwać, kiedy dochód na osobę nie przekracza 780 zł (fot.fotolia)

• Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
• Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mają przysługiwać rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 780 zł - wynika z projektu.
Obecnie świadczenia te przysługują w sytuacji, gdy dochód, w przeliczeniu na członka rodziny, nie przekracza 725 zł.

Posłowie Nowoczesnej podkreślili w uzasadnieniu projektu, że aktualne kryterium dochodowe nie było waloryzowane od czasu wejścia w życie ustawy, czyli od października 2008 r., "pomimo, iż od tamtego czasu płaca minimalna wzrosła kilkukrotnie".

Jak czytamy w uzasadnieniu, proponowana zmiana wynika "z konieczności dostosowania przepisów ustawowych dotyczących kryterium dochodowego osób ubiegających się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego w związku ze znacznym wzrostem wynagrodzenia minimalnego".

W przyszłym roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z września br. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma wynieść 2000 zł, co "po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne da kwotę 1459,48 zł".

Czytaj też: Ponad ćwierć miliona Polaków nie płaci alimentów. W których województwach jest najwięcej dłużników?

"Oznacza to, że typowy beneficjent świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, a więc rodzina składająca się z jednego rodzica i jednego dziecka nie będzie w stanie uzyskać świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego o kwotę 9,48 zł" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

"Dotychczasowe kryterium dochodowe pozwalało takim osobom osiągać dochód 1450 zł netto stanowiący 106,96 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę" - czytamy.

Dlatego Nowoczesna proponuje podwyższenie wartości kryterium dochodowego do 780 zł na osobę. "Przy dwóch członkach rodziny będzie to oznaczało, iż mogą oni uzyskać dochód stanowiący 106,88 proc. (minimalnego wynagrodzenia za pracę - red.), a więc utrzymany zostanie on na porównywalnym poziomie" - zaznaczono.

Zgodnie z propozycją Nowoczesnej nowe regulacje miałyby wejść w życie od stycznia 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (31)

 • Desperatka , 2018-02-05 09:45:05

  Najzabawniejsza jest sytuacja, kiedy tatuś płaci komornikowi po 100 zł, pomimo że ma zasądzone 600. Dla nikogo nie ma to znaczenia. Płaci - płaci, a jak dziecko ma z tego wyżyć przez miesiąc- najeść się, ubrać, iść do przedszkola - to już nikogo nie obchodzi. Ważne jest jest cis tam płaci, więc matk...a nie ma prawa ubiegać się o fundusz alimentacyjny. To żenada. A jak słyszę, że nasze państwo ściga alimenciarzy i wspiera samotne matki to mnie mdli!!!!!!!  rozwiń
 • anna, 2018-01-02 20:27:42

  witam, mi kryterium dochodowe przekroczyło 0 22 zł , to jest szok , nie dostałam nic na Syna państwo zmusza mnie do tego żeby szukać pracy za najniższą krajową - to jest niesprawiedliwe, to nie wina dzieci że ich ojcowie uchybiają się od płacenia alimentów - ich ścigajcie a nam matkom dajcie godnie ...żyć !  rozwiń
 • Pawlak, 2017-11-26 18:37:51

  Zabrali mi wszystkie świadczenia na syna. Powód-przekroczyła dochód o 80.25 zł.jedtem samotna matką .pytam co dalej.skakac z mostu czy iść z babą do parlamentu.sram na nasz kraj.byly ma z chodzi zadowolony i cały, a Ja już nawet nie daje rady związać końca z końcem.