Fundusz Alimentacyjny, alimenty: Nowe kryterium dochodowe dla rodzin?

• Klub Nowoczesnej złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
• Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mają przysługiwać rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 780 zł - wynika z projektu.
Fundusz Alimentacyjny, alimenty: Nowe kryterium dochodowe dla rodzin?
Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego mają przysługiwać, kiedy dochód na osobę nie przekracza 780 zł (fot.fotolia)

Obecnie świadczenia te przysługują w sytuacji, gdy dochód, w przeliczeniu na członka rodziny, nie przekracza 725 zł.

Posłowie Nowoczesnej podkreślili w uzasadnieniu projektu, że aktualne kryterium dochodowe nie było waloryzowane od czasu wejścia w życie ustawy, czyli od października 2008 r., "pomimo, iż od tamtego czasu płaca minimalna wzrosła kilkukrotnie".

Jak czytamy w uzasadnieniu, proponowana zmiana wynika "z konieczności dostosowania przepisów ustawowych dotyczących kryterium dochodowego osób ubiegających się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego w związku ze znacznym wzrostem wynagrodzenia minimalnego".

W przyszłym roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z września br. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma wynieść 2000 zł, co "po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne da kwotę 1459,48 zł".

Czytaj też: Ponad ćwierć miliona Polaków nie płaci alimentów. W których województwach jest najwięcej dłużników?

"Oznacza to, że typowy beneficjent świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, a więc rodzina składająca się z jednego rodzica i jednego dziecka nie będzie w stanie uzyskać świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego o kwotę 9,48 zł" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

"Dotychczasowe kryterium dochodowe pozwalało takim osobom osiągać dochód 1450 zł netto stanowiący 106,96 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę" - czytamy.

Dlatego Nowoczesna proponuje podwyższenie wartości kryterium dochodowego do 780 zł na osobę. "Przy dwóch członkach rodziny będzie to oznaczało, iż mogą oni uzyskać dochód stanowiący 106,88 proc. (minimalnego wynagrodzenia za pracę - red.), a więc utrzymany zostanie on na porównywalnym poziomie" - zaznaczono.

Zgodnie z propozycją Nowoczesnej nowe regulacje miałyby wejść w życie od stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (20)ZOBACZ WSZYSTKIE

pewnie tym panom i paniom co ustalają te kryteria to wystarcza im te 725 zł na dzien albo i nie a mowa dzieciom na cały miesiąc może i to dziecko chce od czasu do czasu loda buta z oryginalnego czy stroju na wychowanie fizyczne a może łososia by zjadło ....a jak matka chce zapewnić jako taki byt i p...rzekroczy próg o 10 czy 20 zł to jej zabrać nie obniży o te 20 zł ...rząd jest chory i popiera tatusiów a oni pracują na czarno ....niech sobie wezmą nasze dochody i tą pracę na tydzień i zobaczymy na ile im wystarczy i jak długo dadzą radę pracować ! trochę myślcie dla dobra narodu a nie tylko dla siebie i własnej kieszeni ...i nie tylko na limuzyny .... rozwiń

gosc, 2017-07-17 10:25:23 odpowiedz

Złodzieje i bezduszne hieny

Śmigielska , 2017-07-10 23:50:12 odpowiedz

a co z tymi dziecmi po ukonczeniu 18 tu lat ktore sie ucza w wyzszych szkolach ani alimentow ani 500 plus bo mama zarabia 1600 zl.masakra zyc sie nie chce

samotna matka, 2017-07-02 18:25:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE