PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, in vitro: Przeciwnicy dofinansowania piszą do prezydenta Adamowicza

  • Rynek Zdrowia/gdansk.gosc.pl    8 grudnia 2016 - 09:32
Gdańsk, in vitro: Przeciwnicy dofinansowania piszą do prezydenta Adamowicza
Naukowcy proponują przekazanie środków publicznych na utworzenie gdańskiego ośrodka zdrowia prokreacyjnego w ramach istniejącej infrastruktury lecznictwa publicznego (fot.arch.)

Przedstawiciele gdańskich środowisk naukowych i medycznych oraz członkowie polskiego Parlamentu wystosowali list otwarty do prezydenta Gdańska, są przeciwko projektowi dofinansowania in vitro przez miasto z pominięciem innych metod leczenia niepłodności.
Pod koniec października prezydent Gdańska wraz z radnymi Platformy Obywatelskiej ogłosił projekt programu in vitro skierowanego do mieszkańców Gdańska. Ma powstać zespół przygotowujący program, w jego skład mają wejść radni i lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

Przedstawiciele gdańskich środowisk naukowych i medycznych oraz posłowie wystosowali w tej sprawie list otwarty do prezydenta Gdańska oraz przewodniczącej Klubu PO w Radzie Miasta. "Nie bez znaczenia jest także fakt, że procedura in vitro jest metodą, która wśród wielu środowisk, w tym także medycznych z różnych względów budzi sprzeciw etyczny i moralny" - piszą.

Przeciwnicy inicjatywy podkreślili, iż w gdańskim środowisku medycznym pracują lekarze specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu niepłodności, pomimo że nie współpracują z ośrodkami wykonującymi in vitro. "Są to lekarze pracujący w gdańskich szpitalach, na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, jak również prowadzący praktykę lekarską w podmiotach leczniczych". Tymczasem w skład zespołu przygotowującego program mają wejść jedynie lekarze specjaliści, którzy zajmują się tematyką in vitro.

Naukowcy proponują przekazanie środków publicznych na utworzenie gdańskiego ośrodka zdrowia prokreacyjnego w ramach istniejącej infrastruktury lecznictwa publicznego.

Pismo podpisało m.in. kilkudziesięciu pracowników naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Politechniki Gdańskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.