PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: Kampania: Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!

 • PAP/JS    29 czerwca 2017 - 21:54
Gdańsk: Kampania: Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!
Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska w Gdańsku przyjęła 199 zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących zjawiska żebractwa, z których 25 zakończyło się interwencją: pouczeniem lub mandatem dla osób proszących o pieniądze Fot. Sxc.hu

W Gdańsku rozpoczęła się kampania, której celem jest zniechęcenie do dawania datków żebrzącym w mieście. Według organizatorów, o datki proszą zazwyczaj nie osoby, które potrzebują wsparcia, ale takie, dla których żebranie jest sezonowym zajęciem zarobkowym.
• Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska w Gdańsku przyjęła 199 zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących zjawiska żebractwa, z których 25 zakończyło się interwencją: pouczeniem lub mandatem dla osób proszących o pieniądze.

• Miasto zapewnia, że "każdy potrzebujący człowiek otrzyma kompleksowe wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub innych instytucjach i organizacjach pomocowych".

Kampanię przeciwko żebractwu rozpoczęła w Śródmieściu Gdańska akcja plakatowa i informacyjna prowadzona przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku (MOPR) oraz Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. "Widzisz osobę żebrzącą ? Zanim ofiarujesz pieniądze pomyśl, czy wiesz, jakie są prawdziwe motywy i potrzeby osoby żebrzącej? Kto jeszcze i w jaki sposób będzie korzystał z twoich pieniędzy?" - czytamy na ulotce.

Plakaty i ulotki przekazane zostały m.in. do restauracji, kawiarni, hosteli na terenie Śródmieścia, wszędzie tam, gdzie turyści i mieszkańcy są narażeni na nagabywanie przez osoby proszące o datki.

"Żebractwo, szczególnie w sezonie letnim, jest zmorą dużych, polskich miast, szczególnie ośrodków bardzo atrakcyjnych turystycznie" - podkreślił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Zaznaczył, że problemem jest to, że o datki proszą zazwyczaj nie osoby, które rzeczywiście potrzebują wsparcia, ale mające stałe źródło dochodu. "Z żebrania czynią intratne, sezonowe zajęcie zarobkowe - łatwe, bo nie brakuje ludzi, którzy wierzą, że ofiarowując pieniądze pomagają człowiekowi w potrzebie" - argumentuje.

Apeluje, by nie dawać pieniędzy osobom nagabującym na ulicach i informować służby miejskie o takich sytuacjach. Zwłaszcza, gdy żebrzą kobiety czy dzieci. Ocenił, że "często to mężczyźni chowają się za tymi dziećmi i kobietami, a to oznacza łamanie ich praw (…) uznajemy to za współczesne niewolnictwo".

Kowalczuk zapewnił, że "każdy potrzebujący człowiek otrzyma kompleksowe wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub innych instytucjach i organizacjach pomocowych".

Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel podkreśliła, że żebractwo "jest wielkim problemem, a osoby żebrzące z każdym rokiem stają się coraz bardziej natarczywe". Podała, że zwiększa się też liczba dzieci wśród proszących o pieniądze w miejscach publicznych. Oceniła, że tylko w Śródmieściu każdego dnia średnio może żebrać kilkadziesiąt osób.

"Nie wspieraj pieniędzmi żebraków na ulicach Gdańska; nie obdzielaj datkami proszących dzieci" - apeluje. Ressel twierdzi, że "to naiwna, bezsensowna i zła pomoc, bo ulica nie jest miejscem pracy dla kobiet czy dzieci".

Zaznaczyła, że jeśli chcemy komuś pomóc, to możemy takiej osobie podpowiedzieć, gdzie może otrzymać wsparcie. "Mamy przy sobie smartfony z dostępem do Internetu, wystarczy wejść na stronę MOPR w Gdańsku i tam są adresy np. do organizacji, które pomagają" - tłumaczyła. Zwróciła przy tym uwagę, że "problem polega na tym, że te osoby zazwyczaj nie kwalifikują się do pomocy, bo mają stałe źródło dochodu, przyzwoite warunki życia, a z sezonowego żebractwa czynią sobie świetne źródło dochodu". Oceniła, że dziennie jedna osoba może zarobić nawet kilkaset złotych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Realista, 2017-07-03 13:28:30

  Chodzi TYLKO o kase - nieodstraszanie chord pijakow przylatujacych do Gdanska, zeby sie pobzykac, nawalic oraz obszczac zabytkowe mury pod poblazliwym okiem Policji i Strazy Miejskiej (serio..!)
 • JD, 2017-06-30 09:38:38

  tytuł to typowy clickbait.....
 • Grzegorz, 2017-06-30 06:54:11

  Fatalny tytuł. Przecież treść przeczy mu wyraźnie.