PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Krzysztof Wyszkowski: Chcą honorowego obywatelstwa dla legendy

  • pt    13 czerwca 2017 - 17:12
Gdańsk, Krzysztof Wyszkowski: Chcą honorowego obywatelstwa dla legendy
Krzysztof Wyszkowski jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce (fot. Artur Andrzej - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org)

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości z Gdańska złożyli projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Krzysztofowi Wyszkowskiemu.
Radni PIS skierowali wniosek do przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka o wprowadzenie projektu do porządku obrad 31 sierpnia 2017 r.

Jak napisali w uzasadnieniu, Kazimierz Wyszkowski jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów.

- Walkę o wolność rozpoczął w latach siedemdziesiątych, kiedy tylko nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi komunistycznemu i stawiać czoła represjom ze strony władz. W tamtych trudnych czasach, był jedną z rozpoznawalnych postaci, które dawały nadzieję, że można zachować godność mimo opresyjnego systemu krępującego wszelkie przejawy niezależności - czytamy.

Przypominają, że w kwietniu 1978 r. został współzałożycielem oraz autorem deklaracji założycielskiej Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. - To właśnie działacze WZZW – nieliczne grono odważnych ludzi - przyczynili się w najwyższym stopniu do przemian demokratycznych w Polsce i przygotowali strajki w sierpniu 1980 r. - piszą radni.

Radni dodają, że w dowód uznania za swą dotychczasową działalność Wyszkowski został wybrany członkiem Kolegium IPN oraz odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zauważają jednak, że „Rada Miasta nadała tytuły Honorowych Obywateli Miasta Gdańska sygnatariuszom Porozumień Gdańskich i kilku innym osobom nie będących sygnatariuszami. Wśród nich zabrakło Krzysztofa Wyszkowskiego, więc będzie to akt historycznej sprawiedliwości dla jego wkładu w budowę niepodległej Polski i rozsławiania Miasta Gdańska na arenie krajowej i międzynarodowej jako miasta wolności i „Solidarności”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Andrzej, 2017-06-14 11:01:19

    Do Mikołaj : No właśnie.
  • Mikołaj , 2017-06-13 17:57:35

    Zasłużony dla Pisu ???