PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Lęk przed uchodźcami

  • JL    18 maja 2016 - 09:28
Gdańsk. Lęk przed uchodźcami

Anna Kwaśnik z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek: Grożą nam śmiercią i gwałtem zbiorowym. Fot. Gdańsk.pl (Grzegorz Mehring)

Straszeni śmiercią i gwałtem. Z tym spotykają się gdańszczanie i gdańszczanki pomagający uchodźcom albo zachęcający do tolerancji wobec wyznawców islamu. Sprawę bada policja.
Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku pomaga ludziom przyjeżdżającym do miasta w poszukiwaniu pracy i nowego życia. To przede wszystkim goście zza naszej wschodniej granicy, dla polskich przedsiębiorców tzw. tania siła robocza.

Czytaj też: Nowy problem samorządów

Zdarza się też, że do Centrum przychodzą po poradę przyjezdni z Palestyny, Syrii czy z Jordanii. Im również Centrum pomaga załatwić niezbędne dokumenty potrzebne do przeżycia w obcym kraju i mieście, wysyła ich na kursy języka polskiego.

Taki rodzaj pomocy wzbudza jednak wściekłość części gdańszczan. Dają temu wyraz na stronie CWII, bez ogródek, bez zahamowań, na całego. Duża większość autorów nie wstydzi się nawet podać imienia i nazwiska, wielu pokazuje też twarze na zdjęciach profilowych.

Czytaj też: Uchodźcy: Gdańsk da im mieszkania komunalne

Co piszą? „Każda ciapata kur.. nie przeżyje zbyt długo na gdańskich ulicach” – pisze jedna z internautek, podpisana z imienia i nazwiska. – „Bierzcie ich [muzułmanów] do siebie do domu, wzbogacą kulturowo wasze córeczki i żony” – pisze inny. „Wypierd.. z brudasmi!”, „Kurw… bolszewickie!” – to dwa następne wpisy.

Komenda Miejska Policji, na prośbę Urzędu Miasta Gdańska, oddelegowała funkcjonariusza, który będzie się zajmował łamiącą prawo mową nienawiści, groźbami karalnymi czy przemocą na tle rasowym i etnicznym. Policjant już pracuje. Groźby wysłane pod adresem pracownic CWII są już przez niego badane.

Czytaj też: Nie chcemy u siebie obcych

Kwestia nie dotyczy zresztą tylko Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Redakcja Gdansk.pl, która pisze regularnie o kwestii uchodźców czy muzułmanów, też dostaje groźby: „zajeb.. was”; „wiemy, gdzie mieszkacie, muzułmańskie ścierwa”, „zatłuczemy was na śmierć!”– takie mejle trafiają do autorów portalu (wszystkie te groźby zostały zgłoszone na policję).

Podobne pogróżki odbiera działająca legalnie w Gdańsku Liga Muzułmańska. Mieszkający w Gdańsku i pracujący tu muzułmanie z Palestyny czy Tunezji mogą o sobie przeczytać: „gwałciciele, wyznawcy szatana, wynocha z Polski pedofile!”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • POżyteczni idioci, 2016-05-18 19:30:53

    Do W Niemczech też gwałcą...: no właśnie... wpolityce.pl/swiat/293230-ciag-dalszy-ubogacenia-kulturowego-w-niemczech-podczas-festiwalu-w-berlinie-kilku-turkow-napastowalo-seksualnie-kobiety
  • W Niemczech też gwałcą..., 2016-05-18 13:43:29

    Licencje na gwałty i zabijanie niewiernych mają nachodźcy - tak, że wolontariusze i wolontariuszki z Gdańska pilnujcie swojej cnoty i swoich szyj od strony waszych POdopiecznych...