PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: List twórców do ministra kultury ws. Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP/JS    2 lutego 2017 - 21:00
Gdańsk: List twórców do ministra kultury ws. Muzeum II Wojny Światowej
Gmach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (fot. gdansk.pl)

91 osób ze środowiska gdańskiej kultury i sztuki zaapelowało do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o zachowanie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w kształcie zaplanowanym przez jej pomysłodawców i twórców.
Jak poinformował Anna Iwanowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, apel powstał w poniedziałek (30 stycznia) po spotkaniu w MIIWŚ i zwiedzeniu ekspozycji przez członków Rady Kultury Gdańskiej i przedstawicieli lokalnego środowiska kulturalnego.

Pod dokumentem podpisali się m.in. pisarz prof. Stefan Chwin, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni i historyk sztuki dr Jacek Friedrich, fotografik Michał Szlaga, muzycy - Mikołaj Trzaska i Olo Walicki oraz artystka Dorota Nieznalska.

"Od 1 lutego będzie miał Pan jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszelkie narzędzia w ręku, by nie tylko zmienić kierownictwo i zespół Muzeum II Wojny Światowej, ale także odrzucić cały jego dotychczasowy dorobek w postaci przygotowanej i w ogromnej, zasadniczej części już zbudowanej wystawy opowiadającej o kataklizmie II wojny światowej. Chcemy wciąż wierzyć, że będzie Pan podejmował decyzje obiektywnie, bez jakichkolwiek uprzedzeń, z dbałością o dobro Polski i jej mieszkańców, ze świadomością nie tylko politycznej, ale także historycznej odpowiedzialności" - napisali do wicepremiera Glińskiego autorzy apelu.

Zdaniem sygnatariuszy listu, "dzieło stworzone przez zespół prof. Pawła Machcewicza może odegrać co najmniej równie fundamentalną rolę, jak swego czasu wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego, która wypełnia ważną lukę w europejskiej pamięci historycznej".

"Pełnym głosem opowiada o tych kartach historii, które nie są poza naszym krajem dostatecznie znane: pakcie Ribbentrop-Mołotow, zbrodni katyńskiej, represjach radzieckich wobec ludności cywilnej, Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego; pokazuje zbrodnicze działania niemieckich okupantów - nieporównanie brutalniejsze w Polsce, niż w podbitych krajach Europy Zachodniej. Przywraca właściwe proporcje tragicznej narracji, w której wreszcie pokazany i udokumentowany zostaje nasz, polski punkt widzenia" - ocenili podpisani pod apelem.

Jak podkreślili, "naturalną koleją rzeczy, jak w przypadku każdego nowo otwartego muzeum dotykającego wciąż bolesnych, zapewne nigdy nie zasklepionych ran, im więcej zwiedzających będzie miało możliwość zapoznać się z wystawą, tym więcej pojawi się na jej temat opinii - w tym także krytycznych".

"Będzie czas na podjęcie dyskusji i ewentualne uzupełnienia. Żywimy nadzieję, że wszelkie ingerencje i zmiany w wystawie będą dokonywane w sposób odpowiedzialny, z dbałością o prawdę historyczną, z poszanowaniem wielkiego wysiłku i pasji ukochania swojego kraju, który jej powstanie zainspirował, a także czysto ludzkich dóbr osobistych wszystkich jej twórców" - głosi apel.

"My gdańszczanie, dla których powstanie Muzeum II Wojny Światowej i jej wystawy ma bardzo szczególny wymiar, my, którym przez wieki odmawiano prawa do mienienia się Polakami, bądź których Polskość przez dziesięciolecia komunizmu poddawano w wątpliwość, pragniemy wyrazić głębokie przekonanie, że Muzeum II Wojny Światowej to wielka, prawdziwa chwała Polski i jej nigdy niepodważalnego altruistycznego zaangażowania w sprawę walki o wolny świat. I jako taka powinna służyć Polsce" - podkreślili autorzy listu.

Decyzję o utworzeniu MIIWŚ w Gdańsku ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r. W grudniu 2015 r. resort kultury powołał w Gdańsku Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (MWiW1939). W połowie kwietnia 2016 r. ministerstwo zapowiedziało połączenie obu placówek.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.