PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk: Miasto aktywizuje seniorów na wiosnę

 • PAP/AT    29 marca 2017 - 13:47
Gdańsk: Miasto aktywizuje seniorów na wiosnę
Celem projektu "Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień" w Gdańsku jest przede wszystkim aktywizacja oraz poprawa jakości życia mieszkańców 60+. (fot.gdansk.pl/Jerzy Pinkas)

W piątek (31 marca) odbędzie się spotkanie dla seniorów z Gdańska pod hasłem "Wiosenne kolory, pomysły i smaki".
• W ramach miejskiego projektu aktywizacyjnego dla seniorów w Gdańsku odbędzie się spotkanie pod hasłem "Wiosenne kolory, pomysły i smaki".

• W spotkaniu mogą wziąć udział mieszkańcy po 60. roku życia.

• Zainteresowanym seniorom funkcjonariusze policji będą udzielać informacji na temat poprawy bezpieczeństwa, m.in. jak nie dać się okraść np. metodą "na wnuczka".

• Seniorzy zmierzą się również w konkursie na najpiękniejszą, wielkanocną pisankę.

Projekt "Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień" został zainicjowany przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR), Gdańską Spółdzielnię Pracy, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie m.in. z policją. Jego celem jest przede wszystkim aktywizacja oraz poprawa jakości życia mieszkańców 60+.

Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel podkreśliła, że projekt jest adresowany do każdego seniora w mieście, który ma fantazję, chce miło spędzić czas i zintegrować się z rówieśnikami.

Wyjaśniła, że w piątkowym (31 marca) spotkaniu mają wziąć udział m.in. podopieczni dziennych domów pomocy i klubów samopomocy w Gdańsku. Uczestnicy będą się wspólnie gimnastykować, smakować słodkości oraz sok marchwiowy, dzielić świątecznymi przepisami i edukować w zakresie zdrowego stylu życia. Zmierzą się również w konkursie na najpiękniejszą, wielkanocną pisankę.

Czytaj też: Przestrzeń miejska dla seniorów, ale czy tylko?

Zainteresowanym seniorom funkcjonariusze policji będą udzielać informacji na temat poprawy bezpieczeństwa, m.in. jak nie dać się okraść np. metodą "na wnuczka".

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zapewnia, że miastu bardzo zależy, by gdańscy seniorzy mieli możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego. "Korzystając z różnorodnej oferty mogą czuć się potrzebni i spełnieni; dla osób starszych ważne jest także ciągłe nawiązywanie lub odbudowa więzi społecznych, co sprawia, że nie czują się samotni" - tłumaczy.

MOPR w Gdańsku udziela osobom starszym wsparcia m.in. w prowadzeniu gospodarstwa domowego, samoobsłudze, utrzymaniu higieny oraz zaleconej przez lekarza pielęgnacji. W Gdańsku działają też 33 kluby, z których może korzystać każda osoba starsza, zainteresowana aktywnością społeczną.

Kluby seniora organizują m.in. imprezy kulturalne, spotkania świąteczne, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne, włączają się w organizację imprez lokalnych oraz spotykają się z członkami innych klubów. Ressel podkreśliła, że w Gdańsku organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu aktywizację środowiska osób starszych. Realizowane są np. projekty: Bezpieczny senior, Senior seniorowi (bardziej aktywni wspierają swoich, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy), zajęcia z zakresu obsługi komputera, wykłady na temat diety, ruchu, zdrowia, prawa (np. z zakresu praw pacjenta, prawa spadkowego).

Ressel zaznaczyła, że proponowane projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. "Około 7 lat temu w tego typu spotkaniach uczestniczyło po kilka osób, natomiast teraz przychodzi po kilkadziesiąt osób, bardzo zaangażowanych, korzystających z komputera, internetu" - wyjaśniła. "Seniorzy wychodzą na zewnątrz, są obecni wszędzie, na każdych zajęciach" - dodała. Jednym z najstarszych i najbardziej popularnych przedsięwzięć są bale seniora, w których uczestniczy po 150-200 osób.

Spotkanie dla gdańskich mieszkańców 60+ odbędzie się w piątek w klubie Samopomocy dla osób w podeszłym wieku przy ul. Marynarki Polskiej 134 A. Impreza potrwa od 10 do 13.

Rok temu GUS podał, że w końcu 2014 r. w 38,5 milionowej Polsce, 8,5 mln osób miało 60 lat i więcej. Stanowiło to ponad 22 proc. całej populacji. Urząd szacuje, że w 2025 r. po sześćdziesiątce będzie ponad 10 mln. osób, czyli prawie 28 proc. wszystkich, w 2035 r. już 11,4 mln (32 proc.), w 2050 r. - ich udział wzrośnie do ponad 40 proc. (13,7 mln).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.