PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Muzeum II wojny światowej. Sellin i Gliński są zdeterminowani

  • GP/PAP    3 lutego 2017 - 08:50
Gdańsk: Muzeum II wojny światowej. Sellin i Gliński są zdeterminowani
Sellin: Liczę na to, że NSA zmieni decyzję sądu z Gdańsku. (fot. sellin.pl)

• Odpowiedzialnością za sytuację wokół Muzeum II wojny światowej w Gdańsku wiceminister Jarosław Sellin obarczył Pawła Machcewicza.
• - Wzbudził niepotrzebne emocje - stwierdził w radiowym wywiadzie Sellin.
• Zarówno wiceminister, jak i jego przełożony wicepremier Piotr Gliński argumentują, że dwie placówki kultury traktujące o tym samym okresie historycznym w jednym mieście, to naturalnie nielogiczne rozwiązanie.
- Sporu szukał pan Paweł Machcewicz - mówił o zaistniałej w Gdańsku sytuacji wokół Muzeum II Wojny Światowej wiceminister kultury Jarosław Sellin. Machcewicz jest dyrektorem tej placówki. - Niedobrze współpracował z ministerstwem kultury w 2016 roku.

Sytuacja wokół Muzeum trafiła w ostatnich miesiącach do sądu, po tym jak wicepremier Piotr Gliński zdecydował o połączeniu omawianej placówki z Muzeum Westerplatte. - Jeśli w tym samym miecie są dwie palcówki traktujące o tym samym okresie historycznym, naturalnym jest ich połączenie - przekonywał Sellin w piątek (3 lutego) w audycji "Sygnały Dnia". Audycja jest częścią porannego pasma Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Dla Sellina Machcewicz upolitycznił sprawę Muzeum i "mobilizuje kłamliwymi informacjami" wokół tego tematu.

- Wzbudził niepotrzebne emocje - ocenił pytany. Dla Ministerstwa Kultury sprawa miała charakter formalny, nim Machcewicz doprowadził do sporu. - Na jego prośbę przesunęliśmy połączenie placówek na luty 2017 roku. To miało się stać rok temu - dodał Sellin.

Wiceminister podkreślał, że Paweł Machcewicz był od 2008 roku dyrektorem Muzeum Westerplatte, do którego miało zostać dołączone Muzeum II Wojny Światowej. Sellin przypominał także, że przez lata Machcewicz był także doradcą Donalda Tuska.

- Niech pan Machcewicz nie opowiada, że muzeum Westerplatte zostało powołane sztucznie. Pracował w nim w 2008 roku. Jest tu dużo złej woli, przekłamań i nieprawdy - dopowiadał Sellin.

Determinacja w resorcie

Sellin zapewnił też, że muzeum dotyczące II wojny światowej w Gdańsku powstanie i będzie miało dwie filie, jedną na Westerplatte i prawdopodobnie jeszcze jedna, która jest w planach. Jednak następny krok należy do Najwyższego Sądu Administracyjnego (NSA) do którego sprawa trafiła po lutowym odwołaniu MKIDN. Kierownictwo resortu liczy, że NSA przyzna rację Piotrowi Glińskiemu.

- Liczę na to, że NSA zmieni decyzję sądu z Gdańska - konkludował Sellin. Sąd administracyjny w Trójmieście zablokował połączenie palcówek.

Sytuacja wokół Muzeum popchnęła 91 osób ze środowiska gdańskiej kultury i sztuki do apelu. W liście do Piotr Glińskiego pisali oni w początku lutego:

- Od 1 lutego będzie miał Pan jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszelkie narzędzia w ręku, by nie tylko zmienić kierownictwo i zespół Muzeum II Wojny Światowej, ale także odrzucić cały jego dotychczasowy dorobek w postaci przygotowanej i w ogromnej, zasadniczej części już zbudowanej wystawy opowiadającej o kataklizmie II wojny światowej. Chcemy wciąż wierzyć, że będzie Pan podejmował decyzje obiektywnie, bez jakichkolwiek uprzedzeń, z dbałością o dobro Polski i jej mieszkańców, ze świadomością nie tylko politycznej, ale także historycznej odpowiedzialności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • ee, 2017-02-06 17:23:35

    kto to tych 91 sprawiedliwych ?wystarczy wymienić jednego któremu tyłek przyrósł do stołka i jakie ma poglądy na tematy tzw. polskiego antysemityzmu- to niejaki Adamowicz jeden z najbogatszych urzędników państwowych w RP. Czas przewrócić koryta i wyprostować zakłamywaną historię.