PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Paweł Adamowicz odpowiada na krytyczny list w sprawie Muzeum Sztuki Współczesnej

  • MN    17 czerwca 2016 - 16:52
Gdańsk: Paweł Adamowicz odpowiada na krytyczny list w sprawie Muzeum Sztuki Współczesnej
Paweł Adamowicz odpowiada na list otwarty (fot. gdansk.pl)

• Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz odpowiada na list prof. Klamana z Fundacji Wyspa Progress.
• Spór dotyczy planowanego Muzeum Sztuki Współczesnej i kupna przez miasto budynku, w którym fundacja prowadziła działalność.
• Prezydent zarzuca fundacji i profesorowi Klamanowi brak chęci współpracy oraz to, że zapomniał już o pomocy miasta udzielanej fundacji.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odpowiedział na list otwarty prof. Grzegorza Klamana, który krytycznie wypowiadał się o projektowanym w Gdańsku Muzeum Sztuki Współczesnej. W swoim liście profesor Klaman napisał, że „nowa, niezwykle ważna i potrzebna instytucja ufundowana ma być na trupie niezależnej zaangażowanej organizacji”.

Klaman w ostrych słowach skomentował kupno przez władze Gdańska budynku dawnej stoczniowej szkoły zawodowej, w której działał Instytut Sztuki Wyspa, a którym zawiaduje Fundacja Wyspa Progress, zarządzana przez Klamana.

Budynek zdaniem prof. Klamana miał szanse stać się miejscem promocji sztuki, a prywatni inwestorzy zadeklarowali fundusze na jego wykupienie przez fundację. Do tego jednak nie doszło, bo fundacja została wyprzedzona przez władze Gdańska.

Czytaj też: Gdańsk zyskuje miliony na koncertach i meczach

- W przeszłości bez wsparcia samorządu miejskiego nie byłaby możliwa realizacja wielu działań Fundacji– odpowiada w liście prezydent Paweł Adamowicz. - Samorząd musi zapewnić, by angażowane w realizację projektów środki publiczne służyły nie tylko jednej organizacji, czy wręcz jednej osobie, a całemu środowisku ludzi sztuki i społeczności lokalnej – czytamy.

Prezydent zaznacza, że prace nad utworzeniem Muzeum Sztuki Współczesnej – oddziału Muzeum Narodowego, były szeroko komunikowane i konsultowane z artystami i podmiotami, dla których idea jest ważna. Zwraca tym samym uwagę, że Fundacja Wyspa Progress tej współpracy nie podjęła.

Adamowicz wypomina również, że miasto wspierało fundację wysokimi dotacjami, a prof. Grzegorz Klaman nigdy nie podjął współpracy z Muzeum Narodowym w celu wzmocnienia działań na rzecz utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej. Jednocześnie włodarz Gdańska podkreśla, że wciąż możliwy jest dialog w tej sprawie. Cały list zamieszczamy w załączniku multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.