PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk powołuje senioralną radę miasta. Zasiądą w niej osoby 65+

  • TK    13 lutego 2018 - 22:50
Gdańsk powołuje senioralną radę miasta. Zasiądą w niej osoby 65+
W gdańskiej Senioralnej Radzie Miejskiej zasiądą 34 osoby (Fot. Fotolia)

Dbanie o dobry wizerunek "srebrnych gdańszczan" - takie ma być główne zadanie Senioralnej Rady Miasta w Gdańsku (SMR). Jej powstanie ogłoszono we wtorek 13 lutego. Wybory do rady odbędą się jesienią.
  • W Gdańsku powstanie Senioralna Rada Miasta
  • Zasiądzie w niej 34 radnych, którzy ukończyli 65. rok życia.
  • Pierwsze wybory mają się odbyć w październiku 2018 r.  

Jak przekazał Urząd Miejski w Gdańsku, liczba mieszkańców po 60. roku życia to ponad 120 tys. Do tego, około 50 gdańszczan przekroczyło wiek 100 lat. W najbliższym czasie liczna seniorów ma się zwiększać. Receptą na marginalizację osób starszych, ma być powołanie Senioralnej Rady Miasta.

- Inicjatywa podjęta przez klub Platformy Obywatelskiej jest odpowiedzią na apel seniorów aktywnie działających na rzecz środowiska osób 60+ w Gdańsku. Będzie to organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w gdańskiej Radzie Miejskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wybory do Rady seniorów odbędą się już jesienią. Wybranych ma zostać 34 „srebrnych radnych” w wieku 65+.

Czytaj także: Polityka senioralna w Poznaniu. 1,3 mln na projekty dla osób starszych

Do podstawowych zadań SRM będzie należało dbanie o wizerunek "srebrnych gdańszczan” – zapobieganie i przełamywanie marginalizacji czy dyskryminacji seniorów oraz budowanie autorytetu najstarszych mieszkańców. „Srebrni radni” mają też wspierać aktywność seniorów oraz ich działania na rzecz lokalnej społeczności. Do kompetencji SRM ma należeć również profilaktyka i promocja zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijanie form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieranie różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Radni seniorzy skupią się też na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.

Zgodnie z ideą nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, głównym zadaniem senioralnych rad miasta jest solidarność międzypokoleniowa oraz tworzenie warunków do aktywności obywatelskiej osób po 60 r. życia. 

Uchwała o powołaniu SRM w Gdańsku, ma zostać przegłosowana już w czerwcu. W lipcu i sierpniu będzie można zgłaszać kandydatów. Głosowanie zaplanowano na pierwsze tygodnie października. wybory odbywają się w oparciu o te same okręgi wyborcze, jak przy wyborach powszechnych do Rady Miasta Gdańska. Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych jest 5 radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 – tam wybranych zostanie 8 radnych. Dodatkowo jednego radnego wybiera spośród zgłoszonych kandydatów Komisja Wyborcza bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym to tzw. "dzika karta".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.