PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk. Powstała pierwsza w Polsce Rada Imigrantów

 • JL    20 września 2016 - 08:36
Gdańsk. Powstała pierwsza w Polsce Rada Imigrantów
Członkowie Rady Imigrantów z prezydentem Pawłem Adamowiczem, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem (z prawej) i dyrektorem ECS Basilem Kerskim (po lewej). Fot. Gdańsk.pl (Dominik Paszliński)

Pierwsza w Polsce Rada Imigrantów powstała przy prezydencie Gdańska. – Ratujemy w ten sposób honor Polski w oczach Europy i świata – mówi Paweł Adamowicz.
Obok siebie stanęli Czeczenka, Ukrainiec, Rosjanin, Niemiec, Palestyńczyk, Syryjczyk, Kolumbijka i Tunezyjczyk. Dzieli ich wiek, pochodzenie, wykształcenie, religia, odcień skóry, akcent. Łączy to, że mieszkają w Gdańsku i chcą tam żyć, pracować i wychowywać dzieci. A prócz tego będą doradzać, jako wolontariusze, prezydentowi Gdańska i miejskiej administracji w kwestiach integracji migrantów i uchodźców z całego świata.

Czytaj też: Zanim przyjadą uchodźcy

– Traktujemy was jako szansę, a nie problem. To, że w Gdańsku powstał pierwszy w Polsce lokalny program integracji imigrantów i powstaje pierwsza Rada Imigrantów jest jakimś ratowaniem honoru Polski. Pokazaniem, że Polska nie jest taka do końca zamknięta – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza teraz na Gdańsk będą patrzeć inne polskie miasta i oceniać, na ile ten program da się wprowadzić w życie.

Tuż po mianowaniu nowej Rady Imigrantów w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się pierwsze spotkanie Forum Migracji i Integracji. Tworzy je 150 osób z różnych miejskich organizacji i instytucji, które wcześniej zaangażowanie były w tworzenie Modelu Integracji Imigrantów i chcą teraz wziąć odpowiedzialność za jego wdrażanie. Spotkania forum będą się odbywać raz na kwartał, choć najbliższe planowane jest już na październik. Miasto będzie też organizowało dla forumowiczów seminaria, konferencje i szkolenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • amelia, 2016-10-10 12:12:16

  Do antypoliglota:
 • bydgoszczanka, 2016-10-03 15:04:57

  To fantastyczna inicjatywa. Dziękuję za ratowanie honoru Polaków. Jak się skończy prawicowa dyktatura, to będzie od czego zaczynać odbudowę wolnego społeczeństwa, dla którego liczy się człowiek.
 • W-wa, 2016-09-28 03:19:48

  Do Posypujemy truskawki cukr: spadaj ciemny kargulu ,wez ich sobie do domu, blawanienajlepie prosto do kibucu