PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk przyjął pięć ukraińskich rodzin

  • JL    11 lipca 2016 - 09:25
Gdańsk przyjął pięć ukraińskich rodzin
Gdańsk przyjął pięć rodzin polskiego pochodzenia z Ukrainy. Fot. Gdańsk.pl (Kamila Grzenkowska)

Pięć rodzin polskiego pochodzenia z Ukrainy przyjechało do Gdańska. Liczą, że znajdą tu miejsce do godnego życia.
Rodziny ewakuowano z Mariupola. W sumie 15 osób. Osiem z nich ma Kartę Polaka, siedem – otrzymało azyl w naszym kraju.

W Gdańsku przywitali ich m.in. zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i przedstawiciele instytucji, które będą ich wspierać, by jak najszybciej stanęli na nogi.

Na wszystkie rodziny czekały mieszkania socjalne i gotowe umowy najmu, które wystarczyło tylko podpisać. Umowy podpisano na rok, z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Wszystkie mieszkania wyposażono w podstawowe meble i sprzęt, w tym kanapy, szafy i lodówki. Przybyłym ufundowano też bilety na miesiąc na przejazdy komunikacją miejską.

Mężczyznom zaproponowano pierwsze oferty pracy w sektorze stoczniowym, na stanowiskach spawacz i monter. Niemal wszyscy mają odpowiednie doświadczenie zawodowe, ponieważ pracowali w stoczni w Mariupolu. Mimo to muszą przejść dwumiesięczny kurs zawodowy i adaptacyjny.

Wszystkich dorosłych zarejestrowano jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku. Wsparcia rodzinom udzielać będzie na bieżąco m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który wypłaci świadczenia rodzinne, a także będzie służył fachowym doradztwem i kursem języka polskiego. W stałym kontakcie z tymi rodzinami jest Centrum Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, które zna problemy, z jakimi spotykają się osoby przybywające do naszego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.