PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny

 • pt/pap    3 kwietnia 2017 - 12:54
Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny
Dystrybucja wiader i artykułów higienicznych dla najbardziej potrzebujących rodzin w Mosulu, styczeń 2017 r. (fot. PAH)

Plakaty na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej, a także spoty radiowe mają m.in. złożyć się na kampanię "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny", którą w najbliższych miesiącach przeprowadzi gdański samorząd.
• Kampania ma zachęcać do pomocy uchodźcom.

• Adamowicz wyraził nadzieję, że "głos hierarchów Kościoła rzymsko-katolickiego otworzy serce, otworzy oczy decydentom".

• Wciągu ostatnich 25 lat do Polski przyjechało 125 tysięcy ludzi, którzy uciekali przed wojnami i innymi konfliktami. W Polsce zostało na stałe tylko 3,5 tysiąca.

 

O sprawie poinformował 3 kwietnia w Muzeum II Wojny Światowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak podkreślił prezydent, wybór miejsca nie był przypadkowy. Zaznaczył, że wystawa w placówce "opowiada nie o wodzach, armiach, czołgach i pistoletach", ale o tym, co jest w czasie wojen najokrutniejsze - jej ofiarach cywilnych, niewinnych dzieciach, kobietach, mężczyznach.

"W wojnie giną przede wszystkim cywile. Rzadko giną żołnierze, a w ogóle nie giną politycy, którzy powodują działania wojenne" - zaznaczył Adamowicz.

Dodał, że celem ruszającej właśnie w mieście kampania "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny" jest nie tylko pomoc w zbiórce środków na pomoc ofiarom wojen, ale przede wszystkim "uwrażliwienie gdańszczan na pomoc dla obcych".

"Musimy w Polsce odrobić bardzo intensywne rekolekcje w naszym stosunku do nie Polaków, nasza polskość musi się stać polskością bardziej uniwersalną, bardziej otwartą na innych ludzi" - mówił też Adamowicz.

Rodzina Rodzinie

Dodał, że z radością przyjął uruchomienie przez polski Kościół katolicki programu "Rodzina Rodzinie" (prowadzi go Caritas, w jego ramach można wesprzeć konkretną syryjską rodzinę), oraz fakt, że metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wystosował specjalny list do proboszczów na terenie archidiecezji z apelem o zbieranie funduszy na rzecz Syryjczyków, na który to apel odpowiedziało już kilka parafii.

Adamowicz wyraził nadzieję, że "głos hierarchów Kościoła rzymsko-katolickiego otworzy serce, otworzy oczy decydentom". Adamowicz dodał, że on sam już w styczniu "wpłacił w ramach akcji Caritas środki na opiekę nad wdową z dziećmi w Syrii". "Trzeba dawać przykład" - powiedział prezydent Gdańska.

Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie Piotr Olech wyjaśnił, że w ramach kampanii "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny", która potrwa do czerwca, w różnych punktach miasta oraz w autobusach i tramwajach pojawią się plakaty zachęcające do pomocy ofiarom wojen za pośrednictwem wskazanych na afiszach organizacji - Polskiej Akcji Humanitarnej, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacji Ocalenie.

Olech powiedział, że w ramach kampanii uruchomiono specjalną stronę internetową (http://www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/), przygotowano też spoty radiowe oraz cały zestaw różnych wydarzeń (w tym sportowych i artystycznych), dzięki którym można będzie włączyć się w działania na rzecz ofiar wojen.

Konflikt w Syrii

Wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej Grzegorz Gruca przypomniał, że konflikt w Syrii trwa już dłużej niż II wojna światowa. "Zginęły w nim setki tysięcy ludzi. Syryjczycy opuścili swoje domy wyjeżdżając w inne rejony Syrii lub poza jej granice" - przypomniał Gruca dodając, że PAH każdego miesiąca "dociera do 300 tysięcy ludzi w Syrii, a przez cały okres pomocy PAH dotarła do 1,5 mln osób". "Zapewniamy wodę pitną, zapewniamy chleb" - powiedział Gruca dodając, że w niektórych w miejscach w Syrii od początku konfliktu chleb podrożał o tysiąc procent, a 68 procent Syryjczyków żyje na granicy ubóstwa.

Reprezentujący Fundację Ocalenie Piotr Bystrianin poinformował z kolei, że w ciągu ostatnich 25 lat do Polski przyjechało 125 tysięcy ludzi, którzy uciekali przed wojnami i innymi konfliktami. "Niestety, w Polsce zostało na stałe tylko 3,5 tysiąca" - powiedział Bystrianin.

Dodał, że wielu uchodźców opuściło Polskę m.in. ze względu na "grożącą im tu bezdomność i ubóstwo". Wyjaśnił, że Polacy niechętnie wynajmują mieszkania cudzoziemcom, a jeśli już, to często żądają bardzo wysokich sum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.