PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Stop żebractwu na jarmarku św. Dominika

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 15:49
Gdańsk: Stop żebractwu na jarmarku św. Dominika
Dzięki kampanii informacyjnej coraz więcej ludzi nie daje pieniędzy żebrzącym (fot.pixabay)

Kampanię "Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!" od czerwca prowadzą wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W tym roku w akcję włączyły się także: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych.
• Kilkaset plakatów odradzających wspieranie żebraków zostało rozwieszonych na terenie jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

• Wcześniej ulotki, plakaty zostały przekazane właścicielom lokali gastronomicznych i hoteli na terenie Głównego Miasta. 

 

• To część trwającej w mieście kampanii "Nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym!".

 

Plakaty rozdawano też wśród handlujących. Znajduje się na nich hasło: "Okaż serce...nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie" oraz apel o "mądre pomaganie" wraz z informacją, że pomoc można otrzymać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku przy ul. Leczkowa oraz w instytucjach i organizacjach pozarządowych.

"Jeżeli żebrzący rzeczywiście potrzebuje pomocy i będzie otrzymywał pieniądze na ulicy, to na tej ulicy już pozostanie, nigdy nie dotrze do instytucji pomocowych: MOPR, kościoła, organizacji pozarządowych" - wyjaśnił Robert Klimczak z gdańskiego MOPR. Zwrócił też uwagę, że żebractwo jest formą współczesnego niewolnictwa, a zorganizowane grupy wykorzystują dzieci, osoby słabsze, starsze.

Wcześniej ulotki, plakaty zostały przekazane właścicielom lokali gastronomicznych i hoteli na terenie Głównego Miasta. Klimczak powiedział, że kampania jest pozytywnie oceniana przez prowadzących działalność na terenie śródmieścia.

Konsultant ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku (MOPR), Sylwia Ressel poinformowała, że w działającej od ok. dwóch tygodni świetlicy zapewniającej opiekę dla dzieci żebrzących lub towarzyszących swoim opiekunom podczas żebrania, każdego dnia przebywa po kilkoro nieletnich. "Każdego dnia w świetlicy przebywa kilkoro +dzieci z ulicy+, które żebrałyby lub towarzyszyły żebrzącemu opiekunowi" - dodała.

Do skorzystania ze świetlicy zachęcają pracownicy terenowi Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, którzy odwiedzają miejsca w Gdańsku, w których można spotkać osoby proszące o pomoc.

"Podchodzą na ulicy do rodziców czy opiekunów, tłumaczą, zachęcają do skorzystania z placówki" - wyjaśniła Ressel. Działająca do końca wakacji świetlica zapewnia bezpłatnie napoje, ciepły posiłek oraz gry, zabawy sportowe i edukacyjne, naukę czytania na wesoło, wyjścia do kina czy teatru.

Ressel przyznała, że na razie trudno mówić o konkretnych efektach kampanii przeciwko żebractwu w Gdańsku. Jest przekonana, że dzięki nagłośnieniu, dzięki kampanii informacyjnej coraz więcej ludzi nie daje pieniędzy żebrzącym. "Tu chodzi o zmianę postawy ludzi, o edukację, że taka pomoc po prostu jest bez sensu" - podkreśliła.

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku, Wojciech Siółkowski powiedział, że funkcjonariusze zauważają, że mniej osób daje pieniądze żebrzącym na ulicach Gdańska. "Widzimy też mniej dzieci na ulicach" - dodał. Natomiast podczas jarmarku strażnicy zauważają, że do Gdańska prosić o pieniądze przyjechało sporo osób z innych regionów kraju.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2017-08-02 14:45:45

    Czyżby wstyd było dobrej zmianie?.