PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: wojewoda uchylił uchwałę ws. in vitro, ale szansa na program jest

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    26 kwietnia 2017 - 11:16

Choć gdańscy radni nie będą odwoływali się od decyzji wojewody uchylającej uchwałę w sprawie dofinansowania zabiegów in vitro, to program i tak może wejść w życie.
W lutym gdańscy radni przegłosowali program dofinansowania in vitro. Miał on ruszyć w lipcu. Jednak pod koniec marca wojewoda uchylił uchwałę, twierdząc, że program został wprowadzony niezgodnie z prawem, bo miasto nie zasięgnęło opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - przypomina Gazeta Wyborcza.

Najpierw radni PO zapowiedzieli odwołanie, ale we wtorek (25 kwietnia) wycofali się z tego pomysłu, nie chcąc, aby "spór trwał dwa lata, bo w tym czasie gdańszczanie nie mielibyśmy dostępu do finansowania przez miasto in vitro".

3 kwietnia wpłynął do AOTMiT projekt programu dotyczącego in vitro z Gdańska. Agencja ma dwa miesiące na wydanie opinii. Nawet jeśli będzie ona negatywna, to program i tak może wejść w życie - twierdzą radni. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej decyzję o realizacji programu pozostawia w gestii samorządu, niezależnie od wyrażonego w opinii stanowiska.

Radni PO chcą, by program ruszył jak najszybciej. Zamierzają ponownie przegłosować uchwałę w czerwcu i liczą na to, że od września gdańszczanie będą mogli już skorzystać z dofinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.