PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Zagraniczne echa sporu o Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP/JL    25 kwietnia 2016 - 10:07
Gdańsk. Zagraniczne echa sporu o Muzeum II Wojny Światowej

Sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku niepokoi opinię publiczną na Zachodzie. Fot. Mat. prasowe

Sprawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku niepokoi opinię publiczną na Zachodzie.
Norman Davies, który jest przewodniczącym Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, stwierdza na łamach „The Guardian”, że stawiane przez PiS zarzuty wobec organizatorów tej placówki są „paranoiczne” i „bolszewickie” w stylu.

Czytaj też: Muzeum II Wojny Światowej. Opowiadają bzdury?

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie chce, by grono zagranicznych historyków decydowało, co się dzieje w „ich” muzeum – stwierdza prof. Davies. Jest to odniesienie do Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, które składa się z kilkunastu wybitnych historyków, w tym z siedmiu spoza Polski.

Czytaj też: Radni PO bronią placówki

Również „The Washington Post” opisuje sprawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jako rodzaj zemsty politycznej, jakiej chce dokonać rząd PiS na swoich poprzednikach z Platformy Obywatelskiej.

„The Washington Post” powołuje się na wypowiedzi prof. Timothy Snydera z Uniwersytetu Yale, który jest członkiem Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej.

Według Snydera PiS niszczy wyjątkowość gdańskiego muzeum, która mogła dać Polsce i Gdańskowi sukces.

Czytaj też: Gdańsk zbulwersowany decyzją ministra Piotra Glińskiego

– Takie muzeum będzie stanowiło przełom intelektualny, ponieważ pozwala zrozumieć sens II wojny światowej i widzieć ją z różnych punktów widzenia – mówi prof. Snyder. – Dzięki temu również historia Polski staje się dostępna dla każdego, z każdego miejsca. Jeśli więc jesteś Holendrem, Japończykiem czy Amerykaninem i idziesz do tego muzeum, nie wiedząc nic o Polsce, na koniec widzisz, jak ważne było polskie doświadczenie tej wojny.

Zdaniem prof. Tymothy Snydera zawężenie narracji Muzeum II Wojny Światowej do opowieści o kampanii wrześniowej będzie wręcz szkodliwe dla Polski, ponieważ nie pokaże zwiedzającym tego, co działo się z Polakami później – m.in. popełnionej przez Sowietów zbrodni na wziętych do niewoli 22 tys. oficerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.