PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk zbulwersowany decyzją ministra Piotra Glińskiego

 • JL    19 kwietnia 2016 - 09:19
Gdańsk zbulwersowany decyzją ministra Piotra Glińskiego
Paweł Adamowicz liczy na rozmowę z ministrem Piotrem Glińskim, ale rozważa też możliwość wycofania darowizny, czyli gruntu, na którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej. (Fot. Gdańsk.pl; Jerzy Pinkas)

• Piotr Gliński, minister kultury, chce połączenia dwóch gdańskich muzeów.
• Władze Gdańska uznały, że decyzja ta oznacza w istocie likwidację Muzeum II Wojny Światowej. Paweł Adamowicz, prezydent miasta, liczy na rozmowę z ministrem.
• Niepokój z powodu planów ministra zapanował także wśród osób, które przekazały placówce już eksponaty – osobiste pamiątki o wartości nie do oszacowania.
Decyzja ta to zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza de facto zmiana całej koncepcji, programu i wizji placówki. Jednak prezydent Adamowicz deklaruje, że zrobi wszystko, aby do tego nie doszło.

– Panie profesorze, pan jest socjologiem, człowiekiem o wrażliwości społecznej. Bardzo proszę pana ministra o przeanalizowanie decyzji i nielikwidowanie Muzeum II Wojny Światowej. Proszę ten dorobek uznać za swój dorobek. To może też być pana sukces. Spotkajmy się tu za osiem miesięcy na otwarciu Muzeum II Wojny Światowej, a nie żadnego innego muzeum – apelował prezydent Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej 18 kwietnia do ministra kultury Piotra Glińskiego.

Czytaj też: Spór Gliński-Adamowicz o Muzeum II Wojny Światowej

Paweł Adamowicz napisał list do ministra Piotra Glińskiego, liczy też na rozmowę.

Miasto rozważa również inną drogę nacisku. Budynek Muzeum II Wojny Światowej stoi na gruncie podarowanym przez miasto. To darowizna o wartości około 54 milionów złotych.

– Jestem przekonany, że minister Gliński nie wie, że muzeum powstaje na gruncie miasta Gdańska – mówi Adamowicz. – Jako darczyńca, zgodnie z prawem, muszę wiedzieć, co się z moim gruntem dzieje. Miasto podpisało uchwałę o przekazaniu terenu Muzeum II Wojny Światowej, nie innemu.

Czy to może oznaczać spór prawny między miastem a ministerstwem? – Gdańscy radni przekazali darowiznę na konkretny cel i nie chciałbym, żeby to było elementem sporów sądowych. Sądzilibyśmy się długo, a budynek stałby pusty. A ludzie mówiliby: Tu miało być otwarte muzeum – ocenia sytuację przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.

Niepokój zapanował także wśród innych darczyńców – osób, które już przekazały placówce eksponaty: osobiste pamiątki o wartości nie do oszacowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • Magdalena, 2016-04-26 08:12:40

  Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 a więc też II Wojny Światowej. Po co dublować Muzea i wydawać dodatkowe publiczne pieniądze?
 • Optymista, 2016-04-19 14:38:27

  Może się jednak dogadają przy odbiorze nagrody dla muzeum SOlidarności?
 • Gliński-wara od Gdańska!, 2016-04-19 12:05:32

  Do Wrocławianin: To nie Gliński od lat budował to muzeum które teraz uważa za swoje a temat II wojny jest delikatnie mówiąc szerszy niż wątek Westerplatte