PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański Tydzień Demokracji czas zacząć

  • aw    12 września 2016 - 15:23
Gdański Tydzień Demokracji czas zacząć
- Powinniśmy pamiętać, że demokracji by nie było bez udziału obywateli - ostrzega Martin Schulz. (Fot. : www.europarl.europa.eu)

• Jakie wyzwania stoją przed polską demokracją? Co zmieniło się w postrzeganiu demokracji przez Polaków w ciągu ostatnich 27 lat? - na te pytania postarają się odpowiedzieć w Gdańsku eksperci, komentatorzy, politycy i samorządowcy.
• Od 12 do 18 września potrwa w stolicy Pomorza Gdański Tydzień Demokracji. 
• Władze miasta chcą w ten sposób przypomnieć całemu krajowi, że Polska demokracja rozpoczęła się w Gdańsku, w czasie solidarnościowych strajków Sierpnia.
Gdański Tydzień Demokracji (12-18 września) obejmuje szereg wydarzeń: otwarte debaty z udziałem m.in. Nate Schenkkana (autora raportu Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po roku 1989 dokonała się transformacja ustrojowa), czy Mateusza Kijowskiego, lidera KOD.

Ponadto w planie przewidziana jest konferencja z udziałem ekspertów i naukowców, warsztaty edukacyjne, a także pokazy filmowe oraz specjalny koncert międzynarodowego zespołu Baltic Sea Philharmonic z udziałem słynnego skrzypka Gidona Kremera.

Jednym z kluczowych punktów programu będzie debata Niezależni, samorządni. O demokracji w polskich miastach: wyzwania, zagrożenia, oczekiwania z udziałem prezydentów polskich miast. Samorządowcy podzielą się swoimi doświadczeniami w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i angażowaniu mieszkańców miast w sprawy lokalne.

Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który ma stałą datę w kalendarzu: 15 września.

- Powinniśmy pamiętać, że demokracji by nie było bez udziału obywateli - ostrzega przewodniczący PE Martin Schulz. - Najgorsza dla niej jest apatia, lęk i nietolerancja. Te nastroje mogą być równie szkodliwe jak kryzys gospodarczy. Dlatego powinniśmy demokrację chronić.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.