PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie najwięcej Kart Dużej Rodziny? Zobaczcie mapę - resort chce zmian

  • MN    24 stycznia 2017 - 12:39
Gdzie najwięcej Kart Dużej Rodziny? Zobaczcie mapę - resort chce zmian
Do tej pory wydano w Polsce 1,7 mln Kart Dużej Rodziny - najwięcej na Mazowszu. (fot. MRPIPS)

• Organizacja pozarządowa Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” została wybrana w konkursie przez resort rodziny na partnera do obsługi programu Karta Dużej Rodziny (KDR).
• Ma to przyczynić się do poszerzenia kręgu podmiotów oferujących uprawnienia posiadaczom Karty.
• Od 2014 r. pozyskiwaniem firm do KDR zajmowały się urzędy wojewódzkie – najwięcej firm pozyskano w woj. mazowieckim.
• Jeśli chodzi o wydane rodzinom KDR w województwach, tutaj również przoduje Mazowsze, a dalej jest Małopolska, Śląsk i Wielkopolska.
Porozumienie z organizacją Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zostało podpisane 24 stycznia przez minister Elżbietę Rafalską i prezes Związku Joannę Krupską.

- To bardzo ważny dzień dla polskich rodzin – mówiła minister Rafalska podczas uroczystości. - Karta Dużej Rodziny, która funkcjonuje od 2014 r., rozpędza się, nabiera wiatru w żagle i będzie terytorialnie oddziaływać inaczej i lepiej.

Na uroczystości był obecny także wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Minister Rafalska złożyła na jego ręce podziękowania dla wojewodów, gdyż od lipca 2014 r. pozyskiwaniem firm zajmowały się urzędy wojewódzkie.

Resort ustosunkował się do zaleceń NIK

Na konieczność zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. Podkreślono ograniczoną skuteczność Karty ze względu na brak firm odpowiadających potrzebom rodzin wielodzietnych i małe zróżnicowanie terytorialne partnerów.

- Charakterystyczna jest koncentracja partnerów Karty Dużej Rodziny w większych miastach i niska dostępność w małych miejscowościach i na wsi. To powoduje, że część jej użytkowników ma ograniczoną możliwość korzystania z niej. Chcemy to zmienić. Karta Dużej Rodziny musi realnie odpowiadać na potrzeby rodzin wielodzietnych. Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny mogą częściej korzystać z Karty. Teraz musimy zadbać o różnorodność partnerów Karty oraz ich większą dostępność dla rodzin – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Dostęp do zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny jest zróżnicowany w skali kraju. Szczególnie brakuje podmiotów oferujących produkty i usługi pochłaniających większość budżetu domowego, czyli firm z branży żywności, odzieży i obuwia, edukacji i zdrowia.

- Od 2007 roku inicjowaliśmy karty dużych rodzin w samorządach – przypomniała prezes Związku Dużych Rodzin Joanna Krupska. – Ten mechanizm nie tylko zostawia w kieszeniach rodzin wielodzietnych trochę pieniędzy, ale pokazuje też, że ich trud jest coś warty i doceniany. Przekazanie KDR w ręce stowarzyszenia rodziców, w ręce obywateli, jest aktem zaufania wobec nich.

Zwróciła się także do wszystkich rodzin wielodzietnych, by włączały się w rozwijanie systemu KDR, w celu pozyskania jak największej liczby partnerów oraz uzyskania jak najlepszych zniżek. Zaapelowała również do przedsiębiorców o docenienie takich rodzin, których jest w Polsce 3,5 mln, a które robią zakupy niemal hurtowo.

KDR dostępna również przez internet

- Od połowy stycznia wniosek o KDR można składać za pośrednictwem internetu – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Wkrótce uruchomimy aplikację, dzięki której, aby skorzystać ze zniżki, wystarczy pokazać kartę w telefonie. Karta plastikowa nie będzie już niezbędna.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • góral z Tatr, 2017-01-25 08:00:30

    Brawo dla Prezydenta Bronisława Komorowskiego za cenną inicjatywę