PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie trafiają i na co są przeznaczane pieniądze z 500 plus?

  • PAP/AT    5 czerwca 2017 - 06:50
Gdzie trafiają i na co są przeznaczane pieniądze z 500 plus?
Większość beneficjentów programu 500 plus dodatkową gotówkę przeznacza głównie na jedzenie i ubrania (fot.mrpips)

Aż 52 proc. pieniędzy z 500 plus trafia na konta matek, tylko 14 proc. na konta mężczyzn. Większość beneficjentów programu dodatkową gotówkę przeznacza głównie na jedzenie i ubrania.
W ubiegłym roku z programu 500 plus skorzystało 3,8 mln dzieci. Do 2,78 mln rodzin przekazano ponad 17 mld zł. W tym roku do rodzin mają trafić 23 mld zł. Aż 52 proc. pieniędzy trafia na konta matek, tylko 14 proc. na konta mężczyzn – pisze "Gazeta Wyborcza".

Z informacji "Wyborczej" wynika ponadto, że 31 proc. pieniędzy przelewane jest na wspólne konta rodziców, a ponad 2 proc. trafia na rachunek dziecka.

"Być może jest tak, że to kobiety w większości składają wnioski o 500 plus, a skoro trzeba we wniosku podać jakiś numer konta, to podają swoje" - mówi dr Ewa Lisowska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. "Z badań, które robiliśmy, wynika, że to kobiety w większości zarządzają domowym budżetem. Być może to też powód tego, że większość pieniędzy z programu trafia właśnie do matek" - dodaje.

Gazeta próbuje wyjaśnić, na co konkretnie idą pieniądze z programu 500 plus?

Czytaj też: Co z 500 plus w następnych latach?

"W badaniach SGH i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych 43 proc. beneficjentów programu deklarowało, że dodatkową gotówkę przeznacza głównie na jedzenie i ubrania. Na drugim miejscu (34 proc.) wskazywano wydatki związane ze szkołą lub przedszkolem. Na trzecim (32 proc.) były edukacja i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Blisko 16 proc. ankietowanych przyznało, że pieniądze przeznaczono na zwiększenie oszczędności" - pisze.

"Nie zawsze wszystkie uprawnione polskie rodziny dostają pieniądze z 500 plus. Ustawa mówi bowiem, że gdy rodzina marnotrawi pieniądze, pomoc pieniężna może być zamieniona na pomoc rzeczową. Stanie się tak, gdy np. do gminy wpłynie donos, że ktoś wydaje pieniądze na alkohol (musi to potwierdzić wywiad środowiskowy pracownika socjalnego). Zdaniem rządu przypadków marnotrawienia pieniędzy i w efekcie zamiany ich na pomoc rzeczową było do tej pory poniżej jednego tysiąca" - podsumowuje "GW".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • olo, 2017-06-06 16:03:57

    Gdzie są teraz Ci, którzy mówili, że dzięki kasie z programu 500+ rodzice piją? Z prostych wyliczeń wynika, że te 1000 przypadków, którym zamieniono gotówkę na pomoc rzeczową to zaledwie 2,6 proc. z 3,8 mln dzieci. Totalny margines. A ile przy okazji ubóstwa zniknęło dzięki 500+. Słowem, brawo dobra... zmiana.  rozwiń