PARTNER PORTALU
  • BGK

Gietrzwałd: Jest wyrok. Wójt gminy Marcin S. skazany za podrabianie dokumentów

  • AT    27 lutego 2018 - 10:45
Gietrzwałd: Jest wyrok. Wójt gminy Marcin S. skazany za podrabianie dokumentów
Jest wyrok ws. wójta gminy Gietrzwałd (fot.shutterstock)

W poniedziałek (26 lutego) Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał byłego wójta gminy Gietrzwałd Marcina S. na karę 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby. Sąd wymierzył mu również 5 tysięcy złotych grzywny oraz orzekł zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej na okres 3 lat.
Przypomnijmy, w grudniu 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła ówczesnego wójta gminy Gietrzwałd o popełnienie 195 przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień (art. 231 par. 1 kodeksu karnego) i podrobieniu dokumentów (art. 270 par. 1 kodeksu karnego) oraz o jedno przestępstwo polegające na przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (art. 231 par. 2 kodeksu karnego), podrobieniu dokumentów (art. 270 par. 1 kodeksu karnego) i używaniu dokumentów poświadczających nieprawdę (art. 273 kodeksu karnego).

W toku śledztwa ustalono, że od maja 2011 roku do maja 2014 roku, kiedy to oskarżony był zatrudniony w Urzędzie Gminy Gietrzwałd na stanowisku inspektora w referacie planowania przestrzennego, drogownictwa, nieruchomości i ochrony środowiska, podrabiał projekty decyzji o ustalenie warunków zabudowy lub decyzji o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Przestępstwo polegało na dokonywaniu zmian w projekcie wcześniej sporządzonym przez uprawnionego urbanistę.

W kilku przypadkach Marcin S. sporządził sam taki projekt decyzji zamiast uprawnionego urbanisty. Następnie, przy zastosowaniu techniki kseromontażu, nanosił na tych dokumentach pieczątki wraz z podpisem urbanisty.

W jednym przypadku, po uprzednim podrobieniu projektu, oskarżony uzyskał poświadczenie wpływu dokumentu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, co faktycznie nie miało miejsca. Marcin S. działał wówczas w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, bowiem w późniejszym okresie nabył jedną z działek, których dotyczyła podrobiona decyzja.

Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Marcina S. za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw.

Wyrok jest nieprawomocny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • obserwator1, 2018-02-28 08:51:05

    To chyba nagroda a nie kara. Śmiać się czy płakać? Dalej trwa państwo teoretyczne.
  • starik poznański, 2018-02-27 15:42:32

    Kara zdecydowanie za niska !!!!