PARTNER PORTALU
  • BGK

Gietrzwałd: Przedterminowe wybory wójta. Czterech kandydatów powalczy o stanowisko

  • PAP/AT    21 lipca 2017 - 10:27
Gietrzwałd: Przedterminowe wybory wójta. Czterech kandydatów powalczy o stanowisko
Przedterminowe wybory wójta w Gietrzwałdzie (fot.PTWP)

Jan Kasprowicz, Andrzej Kowalkowski, Grzegorz Jacek Pawłowski, Wojciech Samulowski i Joanna Katarzyna Sosnowska zmierzą się w niedzielę (23 lipca) w przedterminowych wyborach wójta Gietrzwałdu (woj. warmińsko-mazurskie).
• Pięciu kandydatów zmierzy się w niedzielę w przedterminowych wyborach wójta Gietrzwałdu.

• Wybory są konieczne, bo poprzedniego włodarza gminy mieszkańcy odwołali przed upływem kadencji w referendum.

• Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszej turze więcej niż 50 proc. głosów, druga tura odbędzie się 6 sierpnia.

O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w niedzielę od siódmej rano do 21 w obwodowych komisjach w Gronitach, Sząbruku, Unieszewie, Gietrzwałdzie i Biesalu, a od godz. 10 w domu pomocy społecznej w Grazymach.

O stanowisko wójta ubiega się pięciu kandydatów: Jan Kasprowicz (KWW Jana Kasprowicza), Andrzej Kowalkowski (KWW "Nasza Gmina Nasi Ludzie"), Grzegorz Jacek Pawłowski (KWW Lepsza Gmina), Wojciech Samulowski (KWW Wojciecha Samulowskiego) i Joanna Katarzyna Sosnowska (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszej turze więcej niż 50 proc. głosów, druga tura odbędzie się 6 sierpnia.

Datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło. Było to konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta. W referendum wzięło udział 1509 osób (do uznania jego ważności wymagany był udział 1230 osób). Za odwołaniem wójta przed upływem kadencji głosowało 1381 mieszkańców gminy, przeciw - 81 osób.

Inicjatorzy przeprowadzenia referendum jako powód podawali m.in. przedstawienie wójtowi Marcinowi S. ok. 200 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta. Proces Marcina S., oskarżonego o podrabianie dokumentów, m.in. dotyczących warunków zabudowy, toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. B. wójt od początku śledztwa zapewniał, że czuje się niewinny.

W gminie Gietrzwałd mieszka ponad 6,3 tys. osób. Wieś, położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana jest warmińską Częstochową. To jedyne w Polsce i jedno z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne. W tym roku przypada 140. rocznica gietrzwałdzkich objawień, a główne uroczystości zaplanowano na wrzesień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.