PARTNER PORTALU
  • BGK

Głosowanie korespondencyjne zostaje? Sejmowa komisja przyjęła wszystkie poprawki Senatu

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 16:24
Głosowanie korespondencyjne zostaje? Sejmowa komisja przyjęła wszystkie poprawki Senatu
Sejmowa komisja poparła w poniedziałek (8.01) poprawkę Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS (fot. pixabay.com)

Posłowie sejmowej Komisji nadzwyczajnej w poniedziałek (8.01) pozytywnie zaopiniowali wszystkie poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego. Chodzi m.in. o umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym. Cześć z przyjętych poprawek ma zwiększyć rolę PKW w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa KBW.
  • W poniedziałek po południu rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej zajmującej się zmianami w Kodeksie wyborczym. 
  • Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali wszystkie poprawki Senatu.
  • To m.in. umożliwianie osobom niepełnosprawnym głosowania korespondencyjnego. 

Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta przez Sejm znosiła możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych. Posłowie poparli jednogłośnie poprawkę, która wprowadzała taką możliwość. 

Posłowie opozycji poparli poprawkę, ale wskazywali, że możliwość głosowania korespondencyjnego została ograniczona, ponieważ nie będą mogły z niej korzystać osoby mieszkające za granicą oraz osoby starsze.

Poseł PO Marcin Kierwiński stwierdził, że umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym to "ruch w dobrym kierunku". - Wciąż jednak nie wszyscy mogą głosować korespondencyjnie. Nadal jest to działanie mające obniżyć frekwencję - zaznaczył Kierwiński.

Czytaj więcej: Łukasz Schreiber: zmiany w Kodeksie wyborczym wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej

Podobnie poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział, że ludowcy z satysfakcją odnotowują postęp w zrozumieniu istoty głosowanie korespondencyjnego, ale zaznaczył, że poprawka nie uwzględnia osób starszych oraz Polaków mieszkających za granicą.

Z kolei poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że do podjęcia tej poprawki przyczyniła się "presja" wywarta na PiS przez opinię publiczną w tej sprawie.

Poseł PiS Łukasz Schreiber stwierdził, że zmiana zaproponowana przez Senat nie wynika z presji opinii publicznej. "Istota procesu legislacyjnego polega na dyskusji, w toku której zmienia się ustawy" - powiedział.

Z kolei inny poseł PiS Marcin Horała przekonywał, że intencją Prawa i Sprawiedliwości "nie było ograniczanie praw niepełnosprawnych", a jedynie zwiększenie uczciwości głosowania. Dodał, że wprowadzenie głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych "jest rozwiązaniem dobrym i akceptowalnym".

Natomiast, zgodnie z poprawkami odnoszącymi się do roli PKW i szefa KBW, "w przypadku uzasadnionych zastrzeżeń" zarówno wobec kandydatów na komisarzy wyborczych, jak i szefa KBW, PKW ma poinformować o tym niezwłocznie ministra spraw wewnętrznych, który wskaże nowych kandydatów; w przypadku szefa Krajowego Biura kandydatów przedstawionych przez ministra ma być dwóch. Poprawka zapewnia też PKW możliwość odwołania szefa KBW przez PKW w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Czytaj więcej: Kosiniak-Kamysz chce prezydenckiego weta ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Piotr Zgorzelski (PSL) zwrócił uwagę, że poprawka ta uzależnia od urzędującego ministra spraw wewnętrznych odwołanie szefa KBW. W jego ocenie nie powinien być on odwoływany przez organ polityczny.

Z kolei Marek Sowa (PO) stwierdził, że termin 30 dni przewidziany w nowelizacji na powołanie szefa KBW jest zbyt krótki, by przeprowadzić procedurę wyboru przewidzianą w noweli.

Łukasz Schreiber (PiS) przekonywał, że ustawa obliguje szefa MSWiA do stosunkowo szybkiego przedstawienia kandydatów na szefa KBW. - Nie przesadzajmy, że tu trzeba 30 dni na rozpatrzenie kandydatów - dodał. Odnosząc się do uwagi posła Zgorzelskiego, powiedział, że danie wolnej ręki PKW w odwoływaniu szefa KBW może doprowadzić do sytuacji, w której mamy permanentnie wakat na tym stanowisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dziadowizna, 2018-01-09 09:17:52

    PSL ma rację , że to jest dyskryminacja osób starszych i będących za granicą !!!