PARTNER PORTALU
  • BGK

Głosują ws. podziału gminy Księżpol

  • PAP    13 stycznia 2013 - 11:17
Głosują ws. podziału gminy Księżpol

Mieszkańcy gminy Księżpol (Lubelskie) głosują w niedzielę w referendum dotyczącym podziału ich gminy i wydzielenia z niej nowej - Majdan Stary. Według inicjatorów referendum Majdan Stary i jego okolice były pomijane w gminnych inwestycjach.
"Mieszkańcy głosują w pięciu lokalach. Głosowanie rozpoczęło się bez przeszkód o godz. 7, potrwa do godz. 21" - poinformował sekretarz gminy Księżpol Henryk Kłało.

Położona w pobliżu Biłgoraja gmina Księżpol w obecnym kształcie liczy blisko 7 tys. mieszkańców. Nowa gmina miałaby objąć dziewięć miejscowości liczących ponad 2,3 tys. mieszkańców. Do 1973 r. tworzyły one jednostkę ówczesnego samorządu.

Czytaj też:  Zdecydują o podziale gminy Księżpol

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się 1048 osób. Wzorowali się oni na mieszkańcach niedalekiego Aleksandrowa, którzy 19 lat temu odłączyli się od Józefowa i utworzyli własną gminę.

Wymagana prawem analiza przeprowadzona przez wojewodę lubelskiego wykazała, że projektowany podział gminy Księżpol jest dopuszczalny. Nowe gminy, które powstaną ewentualnie w wyniku podziału Księżpola nie byłyby najmniejsze w kraju ani pod względem liczby ludności, ani też dochodów podatkowych przypadających na jednego mieszkańca.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, których w gminie Księżpol jest blisko 5,5 tys. Podział gminy będzie przeprowadzony, jeśli opowie się za tym ponad połowa głosujących. Nowe gminy tworzy Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.