PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy domagają się zwrotu pieniędzy z 500+. Odzyskały już 30 mln zł

  • MIW    7 września 2017 - 18:13
Gminy domagają się zwrotu pieniędzy z 500+. Odzyskały już 30 mln zł
Osoby otrzymujące świadczenia w ramach programu 500+ zobowiązane są do podania prawdziwych danych. (fot. www.opole.uw.gov.pl)

Około 30 mln zł musiały już od początku tego roku zwrócić państwu osoby, które nienależnie pobrały świadczenia z programu 500+. Jak donosi Rzeczpospolita, ośrodki pomocy społecznej najczęściej domagają się zwrotu nienależnie wypłaconego wsparcia z powodu niezgłoszenia przez beneficjentów programu faktu podjęcia pracy bądź zmiany wysokości dochodu na osobę w rodzinie.
Rządowy program pozwala otrzymać 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Możliwe jest wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka, jeśli przeciętny miesięczny dochód wynosi 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. A zatem, jeśli dochód przekracza te progi, to wsparcie już się nie należy. Jeśli mimo tego świadczenie jest pobierane, to trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie je oddać.

Tylko w Katowicach MOPS wydał 110 decyzji o zwróceniu świadczenia 500+, w Poznaniu pieniądze musiało oddać 208 osób (na 39 tys. beneficjentów), zaś na warszawskiej Woli 21 (na 27 tys. osób).

Osoby, które muszą zwracać nienależnie pobrane pieniądze z 500+ po tym jak podjęły pracę, przeważnie tłumaczą się nieznajomością przepisów. Urzędnikom w weryfikacji tego, czy ktoś ma prawo do wsparcia z 500+ pomaga system informatyczny Empatia. Pozwala on na wymianę informacji m.in. z ZUS-em, więc gdy dana osoba podejmuje zatrudnienie i pracodawca zaczyna płacić za nią składki, to wiadomość o tym dociera do właściwego OPS-u.

Czytaj : 500 plus w 2017 r. Nie czekaj z wnioskiem, bo stracisz wyrównanie

Jak przypomina RZ, osoby otrzymujące świadczenia w ramach programu 500+ zobowiązane są do podania prawdziwych danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. W praktyce jednak gminy nie kierują przeciwko nim spraw sądowych, poprzestając na wymaganiu oddania pieniędzy (osoby takie mają na to 30 dni, jeśli tego nie zrobią, to sprawia trafia do egzekucji administracyjnej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gosia, 2018-03-13 20:17:39

    ale jaja, udany projekt :)