PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy Grabówka i Szczawa bliżej powstania. Posłowie piszą do Szydło

 • PAP/PSZ    3 października 2017 - 15:32
Gminy Grabówka i Szczawa bliżej powstania. Posłowie piszą do Szydło
Rząd Beaty Szydło wcześniej cofnął już decyzję o utworzeniu gmin. (fot. PTWP / Michał Oleksy)

Grupa posłów PO zwróciła się do premier Beaty Szydło o wznowienie procesu tworzenia gmin Grabówka (Podlaskie) i Szczawa (Małopolskie). Powołują się na wyrok TK, który orzekł, iż niezgodne m.in. z konstytucją było rozporządzenie rządu wstrzymujące ten proces.
• Rząd Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników ws. utworzenia nowych gmin.

• Trybunał Konstytucyjny podważył decyzję rządu PiS.

• Parlamentarzyści PO chcą doprowadzić do skutecznego powołania gmin.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu, iż rozporządzenie rządu premier Beaty Szydło z grudnia 2015 r., które uchyliło decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. gmin Szczawa i Grabówka, jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.

Trzy miesiące wcześniej zaskarżyła to rozporządzenie do Trybunału grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Wskazywali oni, że zarówno powołanie gminy, zmiana jej granic, czy likwidacja, są oddzielnymi decyzjami administracyjnymi, w określonej procedurze i każda z takich decyzji wymaga przeprowadzenia odrębnych konsultacji z mieszkańcami.

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.

Posłowie Platformy, wspierający grupę inicjatywną mieszkańców Grabówki, stoją na stanowisku, że po orzeczeniu TK aktualna jest procedura tworzenia nowych gmin. W piśmie do premier Beaty Szydło zwrócili się o "niezwłoczne wznowienie procesu tworzenia gmin Grabówka i Szczawa tak, by mogły one prowadzić działalność w pełnym zakresie od dnia 1 stycznia 2018 roku".

"Władza nie może być bezczynna. Jeśli jest tak, że w porządku prawnym pozostaje w mocy rozporządzenie o utworzeniu gminy Grabówka, to powinno zostać wykonane. Mijają kolejne miesiące i nie ma ze strony rządu żadnych działań" - mówił we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Przypomniał, że w ub. tygodniu sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nie przyjęła dezyderatu do Rady Ministrów (7 głosów za, przeciw 12, 1 osoba wstrzymała się), by ta podjęła działania w sprawie utworzenia gmin Grabówka i Szczawa.

Dlatego też powstało pismo grupy posłów skierowane bezpośrednio do premier Beaty Szydło, złożone w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 29 września.

Tyszkiewicz mówił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie ma charakter precedensowy. "Jest w mocy decyzja o powołaniu gminy Grabówka i nie jest ona przez rząd realizowana. Rząd nie może być w tej sprawie bezczynny" - dodał poseł PO.

Według prawnika Łukasza Prokoryma, szefa prowadzonego przez Platformę Biura Interwencji Obywatelskich w regionie, teraz kolejny krok należy do rządu. Chodzi o wskazanie daty powołania nowych samorządów i ustanowienie pełnomocników do powołania gmin.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, po wyczerpaniu drogi prawnej w Polsce możliwe jest skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. "Zaczekamy na odpowiedź, jestem przekonany, że w dialogu z parlamentem taka odpowiedź się pojawi" - zaznaczył Tyszkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.