PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy unikają metropolii

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 sierpnia 2011 - 07:00
Gminy unikają metropolii

Z powodu ambicji politycznych prezydentów i burmistrzów samorządy nie chcą współtworzyć związków metropolitalnych. Choć to ułatwiłoby im rozwój.
Współpraca samorządów w ramach obszarów metropolitalnych przypomina to, co dzieje się w parlamencie na Wiejskiej. Zamiast jednoczenia się w imię wspólnych interesów mamy do czynienia z politycznymi przepychankami – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samorządy nie chcą tworzyć związków metropolitalnych, bo ważniejsze od działania pod jednym sztandarem okazują się ambicje polityczne ich włodarzy. Sytuacji nie zmienią nawet nowe przepisy szykowane przez Kancelarię Prezydenta, które mają przynajmniej w niewielkim stopniu ułatwić tworzenie związków metropolitalnych.

Gdańsk wyszedł z propozycją utworzenia stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny, które miałoby obejmować 47 okolicznych gmin i powiatów. Pomysł storpedowało kilkanaście innych miast, m.in. Gdynia. Poszło o nazwę stowarzyszenia oraz o związaną z tym obawę dominacji Gdańska we wspólnym projekcie.

Czytaj też: Prezydent nie przekonał do metropolii

– Gdynia jest jednym z większych miast w Polsce i nigdy nie będzie częścią Gdańskiego OM – zarzeka się prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (zabierz głos/oceń prezydenta).

Porażka gdańskiego projektu nie zraża prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego (zabierz głos/oceń prezydenta), który pod koniec sierpnia spotka się z przedstawicielami okolicznych gmin w sprawie utworzenia metropolii. Planom tym sprzeciwia się Toruń, którego nawet nie zaproszono na spotkanie.

Czytaj też: Bydgoszczy nie po drodze z Toruniem do metropolii?

Brak chęci współpracy ze strony samorządowców może ich wiele kosztować. Szczególnie jeśli chodzi o dofinansowanie inwestycji z UE.

Pewnym wytłumaczeniem dla samorządowców jest brak przepisów regulujących możliwość utworzenia rodzaju metropolii – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ted, 2011-08-24 16:37:50

  To tak jakby urzędniczej administracji kazać się samobójczo zmniejszyć - takiego zjawiska jeszcze w POlsce nie zrealizowano nigdzie.
 • Gminiak, 2011-08-24 14:14:39

  Gminy nie dajcie się nabrać na lep.
 • CZIKA, 2011-08-24 08:31:39

  Trzeba się określić, czy samorządowcy chcą rozwoju gminy czy nie!!