PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnik Zabrze: prezydent koresponduje z kibicami ws. złej sytuacji klubu

  • MN    2 września 2016 - 10:24
Górnik Zabrze: prezydent koresponduje z kibicami ws. złej sytuacji klubu
"Jak zawsze jestem otwarta na spotkania z kibicami" - deklaruje prezydent Zabrza (fot. PTWP)

• Spadek piłkarskiego Górnika Zabrze z najwyższego szczebla rozgrywek wywołał lawinę krytyki wśród kibiców. Co gorsza, sytuacja klubu w obecnym sezonie wcale nie ulega poprawie.
• Kibice zrzeszeni w największych organizacjach, m.in. Torcida i Socios, wystosowali list do prezydent Zabrza, w którym piszą, że za sytuację w klubie odpowiedzialny jest główny udziałowiec, czyli miasto Zabrze.
• Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odpowiedziała na list i zadeklarowała, że czeka na spotkanie z kibicami – poprosiła o zaproponowanie miejsca i terminu.
„W trakcie spotkania grup decyzyjnych które miało miejsce w dniu wczorajszym, całe środowisko kibicowskie Górnika Zabrze jednogłośnie oceniło sytuację organizacyjną, finansową i sportową klubu jako tragiczną” – napisali kibice w liście 1 września. 

Za całą sytuację winią głównego udziałowca, czyli miasto Zabrze. „Dziwne decyzje, obsadzanie stanowisk ludźmi niekompetentnymi, praca skompromitowanej Rady Nadzorczej, odchodzenie z pracy kluczowych i profesjonalnych pracowników, dramatyczny wzrost zadłużenia w przeciągu ostatniego roku oraz fatalna sytuacja sportowa sprawia, że jako kibice nie zamierzamy przyglądać się, jak nasz klub umiera”.

Kibice podkreślili, że wszelkie „wojenki” prezydent na szczeblu samorządowym nie są ich sprawą i jako fani klubu zażądali przedstawienia jasnego planu na naprawę sytuacji w klubie.

Za klub odpowiada zarząd pod nadzorem Rady Nadzorczej

W odpowiedzi na list kibiców, prezydent Zabrza zaproponowała wspólne rozmowy, prosząc o wyznaczenie miejsca i terminu. Dodała, że problemy Górnika związane są z finansami, jak w wielu innych polskich klubach piłkarskich. Wspomniała o upadku przemysłu po 1989 roku i walce klubów o nowe formy finansowania. Zabrzański samorząd Małgorzata Mańka-Szulik określiła jako „pioniera w prywatyzacji klubu”.

„Nagromadzone przez lata problemy powodują konieczność ciągłego korygowania działań. Przykrym doświadczeniem dla nas wszystkich był spadek Górnika z Ekstraklasy. Jednakże trzeba podkreślić, że dzięki staraniom miasta Górnik Zabrze przez całą dekadę konsekwentnie walczy o swoją pozycję. Doświadczenie kilku zasłużonych dla polskiego futbolu klubów pokazuje, że problem nie dotyczy tylko Górnika” – napisała prezydent Zabrza.

Jednocześnie dodała, że w ostatnich latach miasto prowadzi rozmowy z potencjalnymi współudziałowcami i sponsorami. Efektem było m.in. pozyskanie takich sponsorów jak Kompania Węglowa, Budus czy Allianz.

Prezydent podkreśliła również, że to nie samorząd ponosi odpowiedzialność za sytuację w klubie. „Warto również dodać, że po spadku klub nie został pozostawiony sam sobie, lecz otoczony wsparciem miasta. Podkreślić jednak należy, że za pracę zespołu sportowego odpowiada sztab szkoleniowy, a bieżące zarządzanie klubem to sfera kompetencji zarządu pod nadzorem rady nadzorczej. Miasto natomiast może zadeklarować troskę o dalsze funkcjonowanie klubu” – czytamy w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • endriu, 2016-09-02 21:40:56

    Tłumaczy się jak HGW!ZWOLNIĆ !
  • GIEKSA & BANIK BEZ kórnik, 2016-09-02 21:16:04

    Zalac ten syfiasty klub gownem i zamknac