PARTNER PORTALU
 • BGK

Gowin: plany utworzenia woj. częstochowskiego – bezzasadne. Mazowsze

 • PAP/AS    23 stycznia 2016 - 14:58
Gowin: plany utworzenia woj. częstochowskiego – bezzasadne. Mazowsze
Konferencja prasowa w Kielcach (fot. Twitter)

Wydaje mi się całkowicie bezzasadne tworzenie małych województw, częstochowskiego czy środkowopomorskiego - powiedział w piątek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jego zdaniem prawdopodobne jest wydzielenie Warszawy z Mazowsza.
Przebywający w piątek 22 stycznia w Kielcach minister powiedział dziennikarzom, że nie ma zagrożenia, by jakikolwiek fragment woj. świętokrzyskiego został oderwany i przyłączony do innego województwa. „Chcę państwa uspokoić, województwo świętokrzyskie zachowa swój integralny charakter” – zaznaczył Gowin podczas briefingu na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego.

Wypowiedź ministra była odpowiedzią na pojawiające się w mediach informacje o możliwym utworzeniu nowego województwa ze stolicą w Częstochowie i włączeniu w jego granice położonego na zachodnich krańcach Świętokrzyskiego – powiatu włoszczowskiego. Kwestię tą wielokrotnie podnosili lokalni politycy oraz parlamentarzyści z PO i PSL, sprzeciwiając się takiej koncepcji.

„Nie jest oczywiście przesądzone, czy powstaną jakieś nowe województwa, ale wydaje mi się w zasadzie rzeczą wykluczoną, aby powstało woj. częstochowskie. A już z całą pewnością nie będzie tak, że woj. świętokrzyskie zostanie poddane jakiejkolwiek parcelacji” – mówił Gowin. Przyznał, że byłby „bardzo zaskoczony”, gdyby powstało województwo ze stolicą w Częstochowie.

Zdaniem Gowina najbardziej prawdopodobną zmianą na administracyjnej mapie Polski byłoby wydzielenie Warszawy z Mazowsza. „Rzeczywiście rozważamy możliwość wydzielenia Warszawy z woj. mazowieckiego, nadanie Warszawie statusu osobnego województwa. To byłoby dużą szansą dla reszty regionu mazowieckiego” - przyznał.

„Mówię teraz w swoim imieniu, również jako lider Polski Razem (…), wydaje mi się całkowicie bezzasadne tworzenie innych małych województw, czy to częstochowskiego, czy środkowopomorskiego” – podkreślił Gowin. W jego opinii, takie województwa pod względem gospodarczym nie stanowiłyby dostatecznie silnych organizmów. „Mówiąc szczerze, jedynym efektem poza prestiżem dla lokalnych środowisk samorządowych byłby rozrost biurokracji, a to jest ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy” – dodał.

Na pytanie, jak ma się to do przedwyborczych obietnic PiS dot. powstania woj. środkowopomorskiego, zaznaczył, że nie mówi tego jako przedstawiciel rządu, a jako „polityk jednej z partii koalicyjnych”. „My do pomysłu innych województw niż wydzielenie od Mazowsza Warszawy podchodzimy dosyć sceptycznie. Z całą pewnością nie będzie politycznej zgody na powstanie takiego województwa, jak myślą o tym samorządowcy czy politycy z Częstochowy (…), które byłoby zbiorem oderwanych różnych skrawków innych województw” – podkreślił. Dodał, że wszyscy mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, w szczególności mieszkańcy powiatu włoszczowskiego - „mogą się czuć bezpiecznie”.

W czwartek w rozmowie z PAP szef częstochowskiego okręgu PiS, poseł Szymon Giżyński powiedział, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zaczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a zakończą w obecnej kadencji Sejmu.

„Sprawa jest w toku, taką wolę wyraził mąż stanu, pan prezes Jarosław Kaczyński. W tej chwili są oczywiście sprawy pilniejsze, na które czekają ludzie w całym kraju, jak program 500+. Doczekamy się jednak podjęcia sprawy woj. częstochowskiego jeszcze w tym roku, a jej sfinalizowania w ciągu 2-3 lat, jeszcze w tej kadencji” – powiedział Giżyński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-25 10:22:53

  Jeżeli są dowody na to, że Warszawa rozwija się kosztem Ciechanowa, Siedlec, Radomia i Płocka oraz innych mazowieckich powiatów, to trzeba zmodyfikować zarządzanie. Natomiast biurokratyczne rozdrabnianie administracji może tylko słabszym zaszkodzić. Silne gospodarcze organizmy mogą słabszym pomóc bi...znesowo współpracując z nimi. Wydzielenie biedaków jest utrwalaniem biedy. Można oczywiście statystycznie wyodrębnić obrzeża województwa mazowieckiego dla skierowania więcej pieniędzy z UE na inwestycje rozwojowe tych terenów, ale będzie to bieżący zabieg, bo po 2020 roku darmowych pieniędzy z Brukseli nie będzie. Nauka gospodarowania i inwestycyjne wsparcie jest biedniejszym potrzebne, a nie obciążenie podatników dodatkową biurokracją.  rozwiń
 • Urzędnik, 2016-01-24 11:38:03

  Do Adams: Masz rację, bo źle się wyraziłem! Dużo by tu pisać i uzasadniać, ale prawda jest taka, za Bieruta i Gomułki miasta wojewódzkie się rozwijały kosztem terenu, bo władze taką wizję miały, a obecny podział przypomina czasy Bieruta i Gomułki, gdzie Samorząd Marszałkowski kasę ma i komu chce t...o da, a kto wsparcia nie dostanie, to stagnację ma!  rozwiń
 • Adams, 2016-01-24 01:01:14

  Do urzędnik: Cytat: "gminy i powiaty się rozwijały". Proszę napisać, jak wyglądał rozwój tych powiatów za Gierka? Przypomnę tylko, że z dniem 1 czerwca 1975 r. zostały one zniesione.