PARTNER PORTALU
  • BGK

Grupa założycieli Śląskiej Partii Regionalnej rezygnuje z dalszego zaangażowania

  • PAP/JS    28 listopada 2017 - 21:24
Grupa założycieli Śląskiej Partii Regionalnej rezygnuje z dalszego zaangażowania
Sygnatariusze oświadczenia wyrazili nadzieję, że przy kolejnym takim ponadśrodowiskowym - jak podali - projekcie dla Górnego Śląska, "wszyscy jego uczestnicy wykażą się postawą pełną szacunku dla pozostałych partnerów". (fot. pixabay.com)

Grupa 13 członków–założycieli Śląskiej Partii Regionalnej wywodząca się ze środowiska Związku Górnośląskiego i innych śląskich organizacji zrezygnowała z dalszego angażowania się w tworzenie tej partii – podał wieczorem rzecznik ZG Dawid Wowra.
• Pod oświadczeniem podpisało się 13 osób.

• Sygnatariusze oświadczenia wyrazili nadzieję, że przy kolejnym takim ponadśrodowiskowym - jak podali - projekcie dla Górnego Śląska, "wszyscy jego uczestnicy wykażą się postawą pełną szacunku dla pozostałych partnerów".

• Jednocześnie osoby te zapewniły, że przystępując z nadziejami do projektu założenia ŚPR, ich celem było "zrealizowanie wieloletniej idei zaoferowania wyboru politycznego, który reprezentowałby żywotne interesy naszego regionu".

Ma to związek z rezygnacją jednego z pomysłodawców powołania partii i szefa ZG Grzegorza Frankiego, który w weekend został wiceprzewodniczącym katowickich struktur PO, a także z zapowiedzią w następstwie tego zwiększenia zaangażowania w tworzenie Śląskiej Partii Regionalnej lidera Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzego Gorzelika.

Jak podał Wowra w przesłanym komunikacie, ta deklaracja Gorzelika "jest konsekwencją od początku podejmowanych przez jego środowisko działań".

"Nie godzimy się na legitymowanie swoimi nazwiskami działań ŚPR, która staje się polityczną formułą RAŚ. W związku z zaistniałą rozbieżnością programową i stosowanymi metodami działania, jesteśmy zmuszeni z żalem zdecydować się na odstąpienie od zakładania ŚPR" - czytamy w informacji.

Pod oświadczeniem podpisało się 13 osób: Łucja Staniczek, Dawid Wowra, Marek Sobczyk, Józef Porwoł, Dariusz Nowak, Sławomir Fudala, Tomasz Kowalski, Ewa Materowska, Michał Materowski, Rafał Kula, Piotr Pawlas, Wioletta Rutkowska oraz Mirosław Korbasiewicz.

Jednocześnie osoby te zapewniły, że przystępując z nadziejami do projektu założenia ŚPR, ich celem było "zrealizowanie wieloletniej idei zaoferowania wyboru politycznego, który reprezentowałby żywotne interesy naszego regionu". "Chcieliśmy skutecznie realizować działania na rzecz pogłębionej samorządności, co, jak wierzymy, najpełniej pozwoliłoby na podwyższenie poziomu życia mieszkańców Śląska i zaakcentowania jego podmiotowości" - podano.

W komunikacie wskazano też, że współpraca przy tworzeniu partii między różnymi środowiskami regionalnymi - w tym środowiskiem ZG, RAŚ oraz innymi organizacjami - powinna się opierać na zasadzie partnerstwa.

"My, jako członkowie ZG, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby ta współpraca się rozwijała i umacniała. Byliśmy inicjatorami i organizatorami spotkania wszystkich śląskich stowarzyszeń w Kamieniu Śląskim, nasi doświadczeni eksperci działali w zespole na rzecz edukacji regionalnej, w siedzibie ZG od kilku lat odbywały się spotkania Rady Górnośląskiej skupiającej większość śląskich organizacji, udostępnialiśmy łamy miesięcznika Górnoślązak członkom RAŚ i pozostałym organizacjom" - czytamy.

"W zamian nie tylko nie doświadczyliśmy podobnych gestów, ale często spotykaliśmy się z przejawami pychy, niesłowności i dominacji. Przekaz medialny członków RAŚ bywał sprzeczny z ustaleniami, a nawet treścią statutu zakładanej partii" - dodano.

Sygnatariusze oświadczenia wyrazili nadzieję, że przy kolejnym takim ponadśrodowiskowym - jak podali - projekcie dla Górnego Śląska, "wszyscy jego uczestnicy wykażą się postawą pełną szacunku dla pozostałych partnerów".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.