PARTNER PORTALU
 • BGK

Grzegorz Schetyna: kontrole CBA w urzędach to próba zastraszenia samorządowców

 • MN/PAP    17 czerwca 2016 - 15:53
Grzegorz Schetyna: kontrole CBA w urzędach to próba zastraszenia samorządowców
Lider PO ocenia, że działania CBA to "akcja na polityczne zamówienie" (fot. mswia.gov.pl)

• Prowadzona w urzędach marszałkowskich kontrola CBA jest próbą „zastraszania samorządowców”, zorganizowaną „na polityczne zamówienie” PiS - uważa szef PO Grzegorz Schetyna.
• Przewodniczący PO wystosował w związku z kontrolą list otwarty skierowany do samorządowców.
• PO tego nie zaakceptuje - podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Kielcach.
Przewodniczący PO wystosował w związku z kontrolą list otwarty, skierowany do samorządowców: marszałków województw, starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

CBA w czwartek rozpoczęło kontrolę rozdziału i wydatkowania środków unijnych przez 16 urzędów marszałkowskich. Sprawdzane są też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

W ocenie Schetyny działania CBA to "akcja na polityczne zamówienie". "16 czerwca to symboliczny dzień, bo rozpoczęła się wojna państwa PiS, tego rządu, z samorządami. Na razie z urzędami marszałkowskimi, ale chodzi o systemową walkę z władzą, która jest niezależna od władzy PiS-u, która tę niezależność pokazuje i chce ją chronić" - powiedział lider PO.

Zdaniem polityka "po raz kolejny politycy PiS chcą centralizować władzę w Polsce". "Chcą ją zagarniać, odbierać samorządowcom, wybranym w sposób otwarty, legalny i podmiotowy" - oświadczył Schetyna.

Czytaj też: CBA także w spółkach PKP

"Nie zaakceptujemy takiej metody. Będziemy bardzo twardo stać przy niezależności podmiotowości samorządu. Będziemy bardzo wyraźnie dbać o to, by obywatele mogli decydować o tym, kto reprezentuje ich interesy w gminie, powiecie, województwie. Nie pozwolimy na to, by centralizacja polegała na tym, że cała władza jest skupiona w jednych rękach. I to nawet nie są ręce pani premier, czy pana prezenta, a prezesa Kaczyńskiego, prezesa PiS (…) Nie będzie na to akceptacji ze strony PO" - podkreślił szef Platformy.

Jego zdaniem, samorząd jest jednym "z bardzo ważnych filarów" demokracji w Polsce. Schetyna mówił, że dzięki reformie samorządowej decyzje są podejmowane blisko obywatela, a wybrani w bezpośrednich wyborach włodarze organizują im najbliższe sąsiedztwo, wydają też pieniądze unijne, które wpływają na modernizację kraju. "Żyjemy w państwie prawa i nie może być tak, że służby będą prowadzić politykę, czy mieć wpływ na politykę lokalną i decyzje obywateli" - powiedział szef PO.

"Jeżeli CBA prowadzi skoordynowaną akcję i w jednym momencie rozpoczyna kontrole w 16 województwach bez powodu i przyczyn, to (…) jest akcja (...), która ma zastraszyć samorząd (…) Akcja równoległa w tym samym czasie, jest akcją polityczną, w moim przekonaniu, a nie wynikającą z informacji, które należy skontrolować (…) Pilnować, sprawdzać - oczywiście tak, ale nie w sposób, który pokazuje, że jest to akcja politycznego zastraszenia" - dodał.

Czytaj też: Andrzej Dera: CBA chciało wyprzedzić manewry samorządów?

Schetyna określił swój list do samorządowców jako "bardzo wyraźny sygnał, że PO będzie "bronić samorządu i polskiej samorządności".

W liście napisał m.in., że "prowadzenie przez PiS metody +stosowania pałki+ wobec lokalnych polityków jest oburzające". "Tym samym znajduje praktyczne potwierdzenie opinia, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza niszczyć opozycję, stosując przy tym metody niegodne demokratycznego państwa prawa. Pamiętamy nadużycia władzy w podobnych przypadkach stosowane przez tych samych ludzi w latach 2006-2007. Zapadły zresztą z tych powodów wyroki sądów" - napisał szef PO.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (9)

 • konta kolesi na Cyprze, 2016-07-16 00:07:11

  Do emeryt: Proponuję sprawdzić konta, co poniektórych w tzw. raju podatkowym, czyli na Cyprze.
 • EWA, 2016-07-06 19:47:08

  Do emeryt: naturalnie za przekrety trzeba odpowiedziec bedzie wreszcie! oddac wszystko co nieprawnie zdobyte i oni i kolesie i kolesie kolesi jeszcze! Polska to nie kasa dla hochsztaplerow! sprawdzic i ukarac - zabrac i przywrocic Polakom!!!
 • Libertas, 2016-06-22 08:51:53

  Niema wstydu ? No ale kasa wyprała mu mózg .