PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Schetyna: Lokalizacja pomnika smoleńskiego to decyzja władz Warszawy i rodzin ofiar

  • aw/PAP    12 kwietnia 2017 - 09:28
Grzegorz Schetyna: Lokalizacja pomnika smoleńskiego to decyzja władz Warszawy i rodzin ofiar
Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

- Jestem zwolennikiem wspólnego ustalenia miejsca tego pomnika - podkreśla przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
• Zdaniem Grzegorza Schetyny decyzja o tym gdzie powstanie pomnik smoleński leży w gestii miasta stołecznego Warszawy i rodzin ofiar katastrofy.

• Te strony, nie prezes PiS powinny wyznaczyć miejsce na upamiętnienie ofiar katastrofy.

• O lokalizacji pomnika na Krakowskim Przedmieściu mówi podczas uroczystości rocznicowych prezydent Andrzej Duda.

Schetyna był pytany w środę w radiu RMF FM o perspektywy powstania pomnika smoleńskiego w Warszawie. "Mam wrażenie, szczególnie w ciągu ostatnich dni, że pomnik smoleński nie jest najważniejszym problemem, który wynika z obchodów rocznicy smoleńskiej" - odparł szef PO. "To co widzieliśmy przez ostatnie tygodnie, ten festiwal kłamstwa, nienawiści, absurdu pokazuje, że to nie chodzi o pomnik, chodzi o stworzenie konfliktu politycznego" - ocenił lider Platformy.

Pytany, czy jest zwolennikiem postawienia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Schetyna podkreślił, że decyzja ta leży w gestii miasta stołecznego Warszawy i rodzin ofiar katastrofy. "Jestem zwolennikiem wspólnego ustalenia miejsca" - mówił Schetyna.

Szef PO oświadczył, że w tej sprawie rozmowy z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz nie ma, "bo co chwilę się pojawia jakiś kolejny pomnik, czy popiersie, ostatnio w produkcji Antoniego Macierewicza". "Tych pomników powstało już kilkanaście, bez zgody, wszędzie gdzie jest możliwe" - zaznaczył.

"Czy przedstawiciele rodzin, także Jarosław Kaczyński, nie mogą o tej sprawie w normalny sposób rozmawiać z Hanną Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta Warszawy?" - pytał szef PO. "To nie jest tak, że tam zginął tylko prezydent Lech Kaczyński z małżonką, tam zginęło 96 osób, warto o tym wiedzieć, warto o tym powtarzać" - dodał polityk.

Schetyna oświadczył, że PO chce postawić pomnik upamiętniający ofiary katastrofy. "Ale chcemy rozmawiać (o pomniku smoleńskim), a nie narzucać wolę jednego człowieka. Jarosław Kaczyński rządzi PiS-em, nie rządzi Polską" - podkreślił Schetyna.

Propozycji lokalizacji pomnika jest kilka

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację nie zgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Lokalizacja na rogu ulic Trębackiej i Focha została zaproponowana na spotkaniu ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z częścią rodzin ofiar katastrofy oraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz w lutym 2015 r. Jednak, mimo zapowiedzi, prace nad wybudowaniem pomnika w tym miejscu nie zostały podjęte. Po tym, jak okazało się, że do terenu przy zbiegu ul. Trębackiej i Focha są roszczenia, ta lokalizacja nie uzyskała powszechnego poparcia rodzin ofiar.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.