PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO: Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych ma uderzyć w niezależny samorząd

  • PAP/KDS    1 lipca 2017 - 11:13
Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO: Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych ma uderzyć w niezależny samorząd
W Warszawie obraduje Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej (fot. facebook.com)

W Warszawie w sobotę (1 lipca) rozpoczęły się obrady Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Ma m.in. powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe. W swoim wystąpieniu Grzegorz Schetyna, szef PO mówi o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą rządy PiS m.in. o próbie odebrania samorządom niezależności.
Również w sobotę w Przysusze na Mazowszu odbędzie się kongres PiS, podczas którego podsumowane zostaną dotychczasowe osiągnięcia partii, a także przedstawione propozycje tego, co Prawa i Sprawiedliwości na przyszłość.

Rada Krajowa PO w Warszawie to m.in. odpowiedź na zjazd formacji rządzącej. Grzegorz Schetyna, szef PO, mocno podkreśla, ze PO zrobi wszystko, aby odsunąć rząd PiS od władzy. W swoim wystąpieniu odniósł się też do sytuacji samorządów. 

-  Dzisiaj słyszymy o następnej walce z niezależnymi instytucjami. Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych ma uderzyć w niezależny samorząd, bo przecież jest on niezależny. Prezes Kaczyński nie może tego zaakceptować. Chce samorządom odebrać niezależność - mówił przewodniczący PO. 

Głos podczas obrad sobotnich obrad Rady Krajowej mają zabrać też m.in. dwoje wiceprzewodniczących PO: była premier Ewa Kopacz i były szef MON Tomasz Siemoniak oraz główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca.

Zespołem programowym Platformy ma pokierować poseł Jacek Protas, a w jego składzie znaleźć się m.in. posłowie, europosłowie, byli ministrowie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, prof. Rzońca oraz konstytucjonalist-  Dzisiaj słyszymy o następnej walce z niezależnymi instytucjami. Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych ma uderzyć w niezależny samorząd, bo przecież jest on niezależny. Prezes Kaczyński nie może tego zaakceptować. Chce samorządom odebrać niezależność.a, prof. Marek Chmaj.

Program samorządowy PO będzie oparty na tezach zawartych w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. "Polska Obywatelska 2.0". W deklaracji jest mowa m.in. o likwidacji urzędu wojewody i tym samym - zwiększeniu uprawnień marszałka województwa, a także o przekazaniu większej, niż obecnie, części dochodów z PIT samorządom. Program na wybory samorządowe zostanie przyjęty na konwencji partii we wrześniu; wtedy być może poznamy też pierwszych kandydatów PO na prezydentów miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.