PARTNER PORTALU
 • BGK

Grzegorz Schetyna o wyborach samorządowych. "Trzeba się obudzić"

 • Michał Wroński    21 marca 2016 - 06:02
Grzegorz Schetyna o wyborach samorządowych. "Trzeba się obudzić"
Kluby obywatelskie mają być miejscem do dyskusji również pozapartyjnej - zapowiada Grzegorz Schetyna. (Fot. : www.pid.gov.pl)

• We wrześniu odbędzie się kongres programowy PO. Ma się też pojawić nowy program.
• Wpływ na jego kształt mają mieć debaty w ramach klubów obywatelskich. 
• - Samorządność będzie ważnym elementem tych debat – zapowiada szef Platformy.
O celu powołania klubów obywatelskich, nowym programie i roli w nim samorządów rozmawiamy z Grzegorzem Schetyną, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Podczas spotkania klubu obywatelskiego w Gliwicach można było usłyszeć o konieczności obrony polskiego samorządu przed władzą centralną. Czy to oznacza, że Platforma rozpoczęła już kampanię do wyborów samorządowych?

Rozpoczynamy działalność klubów obywatelskich. I na pewno samorządność, relacje samorządowe i Polska lokalna będzie bardzo wyraźna debacie tych klubów. One będą taką inicjatywą, będą miały obudzić Platformę na poziomie lokalnym, miejskim, wojewódzkim. Temu to będzie służyć.

Samorząd będzie tym przyczółkiem, z którego zamierzacie się odbić, odwrócić los po ostatnich porażkach?

Tak, za dwa i pół roku czekają nas wybory samorządowe i musimy być do tego gotowi. To jest ważne, od tego musi zacząć się powrót.

Jaka dokładnie ma być rola tych klubów? To mają być think tanki, ciała doradcze partii?

Nie. To ma być miejsce do debaty, do rozmów, wpływające też na stworzenie programu dla Platformy. Co ważne, to ma być miejsce do dyskusji również poza wymiarem partyjnym. I tego będziemy pilnować. Ja bardzo się cieszę, że taka dyskusja się zaczyna i na pewno będą następne dobre spotkania dotyczące samorządności, problemów z nią związanych, ustawy metropolitalnej, wszystkiego tego, co jest najważniejsze dla mieszkańców. Chcemy, żeby to była formuła otwarta.

Skoro już o ustawie metropolitalnej mowa, to kilka dni temu Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji stwierdził, że jest ona fatalna i wymaga nowelizacji. Jak pan skomentuje tę recenzję przygotowanej przez was ustawy?

To jest ciekawy projekt, ale jest też dokładnie antytezą tego o czym mówi PiS i jego ministrowie. Oni chcą centralizować. Oni nie chcą, żeby władza była w Katowicach, czy Gliwicach, oni chcą, żeby tej władzy było jak najwięcej w Warszawie, najlepiej na ulicy Nowogrodzkiej, tam gdzie jest siedziba PiS-u. To jest zupełnie inna filozofia funkcjonowania i my będziemy twardo o tym mówić: jak najwięcej samorządności, to jak najwięcej decyzji na dole, jak najwięcej pieniędzy i kompetencji tutaj, jak najwięcej Polski obywatelskiej. To jest to o co nam chodzi. Polska tak dobrze wykorzystuje swoją szansę, bo tak dobrze współpracuje samorząd z administracją rządową. To jest polski fenomen.

A co się zmieni w samej Platformie? Czym chcecie odzyskać wyborców, bo chyba nie wystarczy tylko wytykać błędy PiS-owi?

Pod koniec września mamy kongres programowy, będzie 16 regionalnych konwencji i efektem tego będzie nowy program. I z tym programem pójdziemy zarówno do wyborów samorządowych, jak i parlamentarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Fistaszek, 2016-03-23 15:10:51

  Choć bym miał w jakichkolwiek wyborach zagłosować na Partie Przyjaciół Fistaszków to zagłosuję ale nie na PO, dopóki ni usuną ze swoich szeregów stada smrodzących im obsadzonych po samorządach. Niech Schetyna przyjrzy się temu co w PO na terenie woj śląskiego się dzieje. Winą za ten stan kraju obarc...zam PO a nie PiS - Ludzie zagłosowali nie jako poparcie PiS ale jako "antyPO" i niech do nich to dotrze w końcu.  rozwiń
 • niestety, 2016-03-21 19:34:39

  Po tym co robicie nie tylko nie ma mowy o waszym ponownym "rządzeniu" ale o jakiejkolwiek przyszłości w RP.
 • regio, 2016-03-21 13:41:56

  Niech już PO odejdzie w historię. Ale co jako przeciwwaga dla szkodzącego Polsce PiSu? Czy z dzisiejszego burdelu politycznego wyłoni się coś nowego?