PARTNER PORTALU
 • BGK

Grzegorz Schetyna: Wybory samorządowe będą symbolicznym starciem

 • PAP/JS    10 maja 2017 - 20:23
Grzegorz Schetyna: Wybory samorządowe będą symbolicznym starciem
Grzegorz Schetyna (fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Najbliższe wybory samorządowe będą "symbolicznym starciem” o samorządność - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna, który przyjechał do Zielonej Góry, by rozmawiać z lubuskimi parlamentarzystami, samorządowcami, członkami i sympatykami partii.
• "Jesteśmy odpowiedzialni za samorząd. Nie możemy PiS-owi tego zostawić. To jest partia, która chce centralizmu i odbiera samorządowi kompetencje, pieniądze, chce robić zamach na fundusze europejskie" - ocenił szef PO.

• Jak dodał, Platforma opowiada się za dalszą decentralizacją i poszerzaniem kompetencji samorządu, szczególnie w kontekście wydawania europejskich pieniędzy.

Schetyna powiedział, że celem takich spotkań są rozmowy na temat wyzwań stojących przed wyborami samorządowym: szukania najlepszych kandydatów, budowania koalicji i wspierania obecnych samorządowców w obliczu zmian w prawie samorządowym, które zamierza wprowadzić PiS.

"Wiemy, że PiS przygotowuje bardzo twardą i restrykcyjną nową ustawę samorządową, gdzie będzie dwukadencyjność wsteczna, gdzie będzie jedna lista wyborcza, gdzie będzie wysoki próg wyborczy, gdzie mogą być ograniczenia w zgłaszaniu komitetów niezależnych" - podkreślił lider PO.

"To wszystko powoduje, że te wybory samorządowe nie będą takie klasyczne, jak zwykle, jak te ostatnio. Tylko będą jednak symbolicznym starciem, taką walką o samorządność, o zachowanie samorządności, podmiotowości samorządu, jego instytucjonalnej niezależności" - podkreślił szef Platformy na konferencji prasowej.

Zadeklarował, że Platforma Obywatelska będąc partią wywodzącą się ze środowiska samorządowego musi wspierać samorząd. "Musimy go pilnować, jego niezależności, takiej suwerenności, a także rzeczywistego wpływu na lokalną rzeczywistość. Bo ciągle jest tak, że ta władza, która jest blisko ludzi, blisko mieszkańców, ona jest najbardziej skuteczna" - podkreślił polityk.

W jego ocenie samorządowcy udowodnili, że najlepiej potrafią wydawać europejskie pieniądze i potrafią podejmować dobre decyzje dla mieszkańców polskich wsi, miast, metropolii czy województw.

"Dlatego, to wsparcie dla samorządu będzie z naszej strony bardzo intensywne. Chcemy też powiedzieć, że będziemy szukać, będę namawiał serdecznie, żeby szukać najlepszych kandydatów na prezydentów i burmistrzów, żeby szukać koalicji lokalnych, szukać wsparcia ruchów miejskich, środowisk obywatelskich, mieszkańców, żeby aktywizować, żeby budować taką obywatelska aktywność, lokalną aktywność" - zapowiedział lider PO.

Jego zdaniem jest potrzebna aktywność, by przeciwstawić się - jak to określił - "koncepcji czy filozofii państwa PiS". "Państwa scentralizowanego, gdzie decyzje najważniejsze podejmowane są w Warszawie, gdzie znowu mówimy o powrocie do Polski resortowej, tej znanej z lat 70 czy 80" - powiedział Schetyna.

"Jesteśmy odpowiedzialni za samorząd. Nie możemy PiS-owi tego zostawić. To jest partia, która chce centralizmu i odbiera samorządowi kompetencje, pieniądze, chce robić zamach na fundusze europejskie" - ocenił szef PO.

Według niego PiS "uważa, że nie potrzebne są sejmiki, nie potrzebna jest dwuwładza, że wystarczą urzędy wojewódzkie". "Mamy kompletnie inną filozofię, inaczej na to patrzmy. Dlatego tak bardzo otwarte starcie będzie w tej kwestii samorządności i czujemy się odpowiedzialni za ten wielki projekt, bo uważamy, że ta reforma, która funkcjonuje od 1990 roku, czy w ogóle samorząd terytorialny, jako instytucja, system państwa ważny - sprawdza się" - mówił Schetyna.

Jak dodał, Platforma opowiada się za dalszą decentralizacją i poszerzaniem kompetencji samorządu, szczególnie w kontekście wydawania europejskich pieniędzy.

Według Schetyny wszystko wskazuje na to, że wybory samorządowe odbędą się w listopadzie przyszłego roku. Choć, jak zaznaczył, jego ugrupowanie było przygotowane na ich przyspieszenie. Zapowiedział, że jesienią przygotowania do nich powinny być na finiszu na poziomie lokalnym i regionalnym tak, by zimą rozpocząć centralną, krajową kampanię samorządową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • nono, 2017-05-14 08:53:31

  W tej idei celem partii politycznej jest uzyskanie i utrzymanie korzyści z realizacji potrzeb tłumu w jego oczekiwaniu w formie wspólnego dobra oraz z terenu i jego zasobów naturalnych i humanistycznych dla partii, jej kadry i członków oraz podmiotów i osób służącym temu uzyskaniu. Zatem partia nie ...ma na uwadze większej korzyści dla podmiotowości samorządu terytorialnego, jak tylko te, które służą jej celom. Jeżeli ktoś wyobraża sobie coś więcej, to są to tylko jego wyobrażenia. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz? * Test idei: - wybór przez mieszkańców osób do organów gminy (stanowiący i wykonawczy) oraz delegatów regionalnych do krajowej izby reprezentantów samorządu terytorialnego, - zgromadzenie organów gmin powiatu stanowi izbę lokalną powiatowego związku gmin, - zgromadzenie organów wykonawczych gmin w województwie i w/w delegatów stanowi izbę regionalną. Izba Powiatowa Samorządu Terytorialnego RP - powiat, Izba Regionalna Samorządu Terytorialnego RP - województwo, Izba Reprezentantów Samorządu Terytorialnego RP - kraj. Trzy izby samorządowe zapisane w Konstytucji RP: Czy takie ułożenie wprowadza wzrost efektywności rynkowej domeny publicznej państwa? Czy Parlament RP zaryzykuje wprowadzenie trzech izb samorządowych do Konstytucji RP? * Kandydat do organów gmin należący do partii politycznej to agent, koordynator z tej partii, a nienależący, ale popierany przez partię to negocjator i promotor samorządności. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?  rozwiń
 • OTKA, 2017-05-14 08:29:12

  Do wyborca: Człowieku! Żadna nowa ekipa nie rozliczała poprzedniej ekipy. I tych rozliczeń nigdy nie będzie. Dlaczego? To proste jak konstrukcja cepa.Bo to rozliczająca będzie w wypadku przegranej - też rozliczana. A dlaczego? bo jedni sa warci drugich. Podobnie w gminach. A organa niezależne takie ...jak NIK prokuratora, CBA i wszyscy inni święci .... dale sobie odpowiedz. Pogłówkuj.  rozwiń
 • wyborca, 2017-05-12 12:21:54

  Czy tych ludzi nikt nie rozlicza, nie ustanawia strat jakich dokonali? Dlaczego nikt z nich jeszcze nie siedzi a majątki pozostają nieskonfiskowane?